Kolonoskopia może uratować cię przed rakiem

Rak jelita grubego jest diagnozowany zbyt późno, gdy są już przerzuty! Jednym z powodów jest fakt, że obawiamy się kolonoskopii!

Brak ruchu, nadwaga,  za mało błonnika  i wapnia w diecie  oraz za dużo tłuszczu sprzyjają rozwojowi  tego nowotworu.
Brak ruchu, nadwaga, za mało błonnika i wapnia w diecie oraz za dużo tłuszczu sprzyjają rozwojowi tego nowotworu.123RF/PICSEL

Tylko 17 proc. osób odpowiada na zaproszenia na badania kolonoskopowe w ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego. Biorąc pod uwagę, że jest to drugi najczęściej występujący nowotwór u kobiet i trzeci u mężczyzn, apelujemy: róbmy badania! Programem są objęci pacjenci w wieku 50-64 lata.  

To cię powinno zaniepokoić

Długotrwałe lub naprzemiennie występujące biegunki bądź zaparcia.

Krew w stolcu (jej obecność potwierdza badanie kału na krew utajoną). Po 50. r.ż. zaleca się wykonanie go raz do roku, jeśli w naszej rodzinie nie było zachorowań na ten typ nowotworu. W aptece możesz kupić test do wykonania w domu (ok. 10 zł). Jeśli wykaże on krew w stolcu, to jeszcze nie musi oznaczać raka jelita grubego. To może również świadczyć o hemoroidach, krwi w moczu czy chorobach żołądka. W takiej sytuacji wynik trzeba skonsultować z lekarzem. 

Skurczowe, nawrotowe bóle brzucha i bolesność w dolnych partiach pleców. 

Anemia, która objawia się zmęczeniem i osłabieniem.

Nudności, wymioty, trudności  w przełykaniu.

Parcie na stolec, które nie ustępuje po wypróżnieniu.

Krwawienie z odbytu.

Na czym polega badanie

Powiedzmy sobie szczerze, kolonoskopia nie należy do rzeczy, które moglibyśmy polubić. Jednak nie jest też operacją na otwartym sercu. Do odbytu wprowadza się endoskop (rurkę zakończoną kamerką), za pomocą którego ogląda się końcowy odcinek jelita, a w razie potrzeby pobiera wycinek do badania histopatologicznego.

Pacjent jest rozbierany od pasa w dół i dostaje specjalną odzież. Zabieg trwa od 15 minut do godziny i jest wykonywany w pozycji leżącej na boku. Jeśli ktoś bardzo się boi, może dopłacić za znieczulenie (ok. 200 zł). I po strachu.

Do badania kolonoskopii trzeba się specjalnie przygotować

W zależności od decyzji lekarza wykonującego badanie, przygotowanie jelita może trwać od kilkunastu godzin do 3 dni. W okresie poprzedzającym badanie wprowadza się dietę płynną, opartą na zupach lub płynach. Dzień przed badaniem pacjent otrzymuje doustne środki przeczyszczające.

IK

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas