Reklama

Kuracje olejkiem z oregano

W liściach tej rośliny, zwanej też lebiodką, zawarty jest olejek o cennych właściwościach. Zawiera dużo witaminy B, C, K, cynk, potas magnez, żelazo i wapń. Kiedy warto po niego sięgnąć?

Na nerwy

  Ze względu na ogromną ilość witamin z grupy B oraz magnezu wzmacnia układ nerwowy. Zawarte w nim flawonoidy (silne substancje zwalczające wolne rodniki) zapobiegają starzeniu i uszkadzaniu komórek, również nerwowych. Dlatego kuracja olejkiem oregano polecana jest przy nerwicach, rozdrażnieniu, pobudzeniu nerwowym oraz w stresie.

Na trawienie

Zwiększa wydzielanie śliny, co znacznie usprawnia proces trawienia i przyswajanie składników pokarmowych. Działa wiatropędnie, dlatego pomaga przy niestrawności i wzdęciach. Ma też silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dlatego rozprawia się z kandydozą, czyli grzybicą układu trawiennego. Chroni również żołądek i dwunastnicę przed wrzodami, gdyż potrafi zwalczyć wywołującą chorobę wrzodową bakterię Helicobacter pylori. Pomaga pozbyć się także bakterii listerii, które niekiedy znajdują się w mięsie i wędlinach. Bakterie te mogą spowodować groźne dla życia zatrucie. Eliminuje też inne pasożyty jelitowe.

Reklama

Przy nadwadze

Pomaga zgubić zbędne kilogramy. Działa na dwa sposoby: po pierwsze usprawnia procesy trawienia, wspomagając produkcję żółci, a po drugie ogranicza gromadzenie się tłuszczu w tkankach. Miesiąc kuracji olejkiem pomoże pozbyć 2-3 kilogramów.

Jak go stosować? Przede wszystkim ostrożnie, gdyż jego duże stężenie może podrażnić układ pokarmowy i jamę ustną. Najbardziej bezpieczną porcją są 2 krople olejku na szklankę chłodnej lub letniej przegotowanej wody. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż 3-4 tygodnie. Przy niestrawności czy wzdęciach, stosuj go doraźnie. Nigdy na czczo.

UWAGA! Kuracje olejkiem oregano nie są wskazane dla alergików, gdyż mogą wywołać uczulenia w postaci wysypki lub biegunki.

 

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy