Reklama

Reklama

Kuracje z nawłoci na problemy z drogami moczowymi

Ziele łagodzi objawy menopauzy, pomaga zachować ruchomość i elastyczność stawów, ale przede wszystkim jest niezawodne w leczeniu infekcji pęcherza moczowego.

Cenne saponiny

Surowiec nawłoci, czyli górne części pędów wraz z liśćmi i kwiatami, jest bogaty w kwasy organiczne, flawonoidy, m.in. rutynę, garbniki, saponiny oraz żywice. Dzięki flawonoidom i saponinom ziele działa moczopędnie. Saponiny przyczyniają się też do hamowania rozwoju grzybów i bakterii w układzie moczowym.

Jak zbierać i suszyć: podczas kwitnienia, w sierpniu i wrześniu, w suchy, słoneczny dzień. Ścinaj górne części pędów na 1/3 wysokości rośliny. Susz zawieszone w pęczkach w przewiewnym, zacienionym miejscu, by zachowały barwę i zapach.

Reklama

Napar. Pomoże przy bolesnym oddawaniu moczu w zapaleniu pęcherza i w niektórych schorzeniach nerek.

Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku. Odstaw na 15 minut pod przykryciem. Przecedź. 

Pij 3 razy dziennie po l/3 szklanki, ok. 20 minut przed jedzeniem.

Większej ilości naparu możesz użyć do nasiadówek:  2 łyżki ziół zalej 1/2 l wrzątku, przecedź, przestudź, wlej do dużej miski lub wanny. Usiądź w naparze na 15-20 minut. Zabieg powtarzaj codziennie wieczorem.

Odwar. W medycynie ludowej stosowany odwadniająco, a także odkażająco na układ moczowy. 

1-2 łyżki ziela zalej 1 szklanką wody i gotuj pod przykryciem ok. 15 minut. 

Wygotowaną wodę uzupełnij, odwar pij ciepły.  

Gorzkawy smak poprawi odrobina miodu. Pamiętaj, by ziół nigdy nie słodzić cukrem!

Wino. Poprawia pracę nerek i układu moczowego, ale też reguluje ciśnienie krwi. 

100 g świeżego ziela nawłoci (lub 40 g suszonego) zalej ok. 450 ml lekko podgrzanego czerwonego wina. Dodaj 50 ml wódki, odstaw w chłodne miejsce na 2 tygodnie. Przecedź. 

Pij 30 ml wina dziennie.

Na wzmocnienie

O naparach z nawłoci warto pamiętać w momentach osłabienia organizmu, gdy dokucza katar sienny, boli gardło (pomagają płukanki). Ziele zawiera rutynę uszczelniającą naczynia krwionośne, a dzięki kwercetynie ma właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Napar można stosować zewnętrznie: do przemywania skóry, okładów na oparzenia, odleżyny, siniaki oraz problemy grzybicze.

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama