Kuracje z nawłoci na problemy z drogami moczowymi
Ziele łagodzi objawy menopauzy, pomaga zachować ruchomość i elastyczność stawów, ale przede wszystkim jest niezawodne w leczeniu infekcji pęcherza moczowego.
Cenne saponiny
Surowiec nawłoci, czyli górne części pędów wraz z liśćmi i kwiatami, jest bogaty w kwasy organiczne, flawonoidy, m.in. rutynę, garbniki, saponiny oraz żywice. Dzięki flawonoidom i saponinom ziele działa moczopędnie. Saponiny przyczyniają się też do hamowania rozwoju grzybów i bakterii w układzie moczowym.
Jak zbierać i suszyć: podczas kwitnienia, w sierpniu i wrześniu, w suchy, słoneczny dzień. Ścinaj górne części pędów na 1/3 wysokości rośliny. Susz zawieszone w pęczkach w przewiewnym, zacienionym miejscu, by zachowały barwę i zapach.
Napar. Pomoże przy bolesnym oddawaniu moczu w zapaleniu pęcherza i w niektórych schorzeniach nerek.
Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku. Odstaw na 15 minut pod przykryciem. Przecedź.
Pij 3 razy dziennie po l/3 szklanki, ok. 20 minut przed jedzeniem.
Większej ilości naparu możesz użyć do nasiadówek: 2 łyżki ziół zalej 1/2 l wrzątku, przecedź, przestudź, wlej do dużej miski lub wanny. Usiądź w naparze na 15-20 minut. Zabieg powtarzaj codziennie wieczorem.
Odwar. W medycynie ludowej stosowany odwadniająco, a także odkażająco na układ moczowy.
1-2 łyżki ziela zalej 1 szklanką wody i gotuj pod przykryciem ok. 15 minut.
Wygotowaną wodę uzupełnij, odwar pij ciepły.
Gorzkawy smak poprawi odrobina miodu. Pamiętaj, by ziół nigdy nie słodzić cukrem!
Wino. Poprawia pracę nerek i układu moczowego, ale też reguluje ciśnienie krwi.
100 g świeżego ziela nawłoci (lub 40 g suszonego) zalej ok. 450 ml lekko podgrzanego czerwonego wina. Dodaj 50 ml wódki, odstaw w chłodne miejsce na 2 tygodnie. Przecedź.
Pij 30 ml wina dziennie.
Na wzmocnienie
O naparach z nawłoci warto pamiętać w momentach osłabienia organizmu, gdy dokucza katar sienny, boli gardło (pomagają płukanki). Ziele zawiera rutynę uszczelniającą naczynia krwionośne, a dzięki kwercetynie ma właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Napar można stosować zewnętrznie: do przemywania skóry, okładów na oparzenia, odleżyny, siniaki oraz problemy grzybicze.