Lato hamuje osteoporozę?

W profilaktyce osteoporozy ważna jest nie tylko dieta. Także słońce i odpowiednia aktywność.

Ruch na świeżym powietrzu wpłynie korzystnie na stan kości
Ruch na świeżym powietrzu wpłynie korzystnie na stan kości123RF/PICSEL

Im wcześniej wykryta osteoporoza, tym większa szansa na zahamowanie jej rozwoju  i uniknięcie złamań. Dlatego warto korzystać z przesiewowych badań gęstości kości, zwłaszcza gdy ktoś z rodziny chorował na osteoporozę.

Profilaktyka

Choroba w początkowym stadium rzadko daje o sobie znać. Dlatego tak ważne są badania, czyli densytometria. Badanie jest bezpłatne (w ramach NFZ), gdy pacjent ma skierowanie od lekarza specjalisty. Bez skierowania też można je zrobić, ale kosztuje 70-150 zł.

Dla osób szczególnie zagrożonych osteoporozą, czyli dla kobiet w wieku 50-70 lat, opracowano Program Koordynacji Profilaktyki Złamań Osteoporotycznych. Gdzie można się poddać badaniu w ramach programu, szukaj na stronie: https://pacjent. gov.pl/programy-profilaktyczne/ profilaktyka-osteoporozy. Z powodu pandemii realizacja programu może być ograniczona.

Spaceruj, skacz i siłuj się

Ogromny wpływ na zahamowanie rozwoju choroby ma aktywność fizyczna. Polecane są ćwiczenia oporowe, tzn. takie, w których pokonujesz siłę zewnętrzną przeciwdziałającą wykonywanemu ruchowi. Możesz do nich użyć m.in. taśm elastycznych, piłek lekarskich, napierać na ścianę, drzewo lub podskakiwać. Naukowcy zbadali, że już 40 podskoków dziennie zapobiega rozwojowi choroby! Jeśli zaś idziesz na dłuższy spacer (ponad 1 km) - warto wziąć plecak i włożyć do niego dwie litrowe butelki z wodą. Taki marsz z obciążeniem doskonale wpływa na kondycję kości.

Dieta

Mleko i sezam zawierają sporo wapnia
Mleko i sezam zawierają sporo wapnia123RF/PICSEL

Kościom potrzebny jest wapń. Najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia jest mleko i jego przetwory (żółte sery, mleko, jogurty). Z nabiału wapń
wchłania się w 80 proc.,  z innych produktów tylko w 12-30 proc. Taką dobrą przyswajalność daje mleku właściwa proporcja wapnia i fosforu (1:1). Dzienne zapotrzebowanie na wapń zapewnią np. trzy szklanki mleka albo sześć plastrów żółtego sera. Ale nie tylko wapń jest ważny! Konieczne są też witaminy: D (powstaje w skórze pod wpływem słońca), K i C.

Densytometria

To badanie gęstości kości. Bada się gęstość kości nadgarstka lub pięty, także kręgosłupa lędźwiowego oraz szyjki kości udowej. Dwie pierwsze lokalizacje dają wynik niezbyt dokładny. Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskamy, badając dwa ostatnie obszary jednocześnie.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas