Leczenie jaskry przez usunięcie zaćmy

Nie zwlekaj z wymianą soczewki na sztuczną. Okazuje się, że operacja usunięcia zaćmy może obniżyć ciśnienie w oku, co jest bardzo ważne u pacjentów chorujących na jaskrę – chorobę, która prowadzi do utraty wzroku.

Staraj się regularnie wykonywać badania wzroku
Staraj się regularnie wykonywać badania wzroku123RF/PICSEL

Kiedy wykonać badania?

Jaskra jest chorobą dziedziczną, więc jeśli ktoś z najbliższej rodziny choruje na tę chorobę, wskazana jest profilaktyka. Po 40. roku życia badaj wzrok raz do roku. 

Ryzyko zachorowania na jaskrę wzrasta też u pacjentów z zaćmą i jest związane z uszkodzeniem jaskrowym nerwu wzrokowego. Dlatego jeśli masz zaćmę, podczas badań kontrolnych zwróć uwagę, czy zbadany został nerw wzrokowy.

Wybór specjalisty

Jaskrę leczy się do końca życia. Warto związać się z jednym okulistą. Najlepiej zrobić to w placówce specjalistycznej, która regularnie monitoruje postęp choroby. 

Aby leczyć się na NFZ, potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ. Na www.terminyleczenia.nfz.gov.pl można znaleźć najbliższy termin. 

Nie zwlekaj, działaj

Sposobem leczenia zaćmy jest wymiana zmętniałej soczewki oka na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. 

Zabieg, jeśli przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, to już po dwóch godzinach możliwy jest powrót do domu, w towarzystwie opiekuna. 

W szpitalu zostaniemy zatrzymani na trzy dni.

Zobacz także:

Natalia Przybysz o płycie „Jak malować ogień” Styl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas