Leki z łąki

Jeśli chcesz zostać domową zielarką i przygotować lecznicze mikstury, które będziesz mogła stosować przez cały rok, ruszaj na łąkę.

Ma właściwości moczopędne, wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, jest pomocna w leczeniu dny moczanowej, reumatyzmu, anemii i przy osłabieniu. Wzmacnia włosy i paznokcie.
Ma właściwości moczopędne, wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, jest pomocna w leczeniu dny moczanowej, reumatyzmu, anemii i przy osłabieniu. Wzmacnia włosy i paznokcie.123RF/PICSEL

Wraca moda na leczenie ziołami. I choć trwa to już od jakiegoś czasu, to jednak coraz częściej sami bawimy się w zielarzy buszujących na łąkach. Jeśli chcesz dołączyć do tej zdrowej grupy, zasadź zioła na działce lub zbieraj je na łące i w lesie.

Tak się zostaje zielarką

Zioła zbiera się od wiosny do jesieni. W zależności od właściwości, wykorzystujemy określone części roślin - ziele liście, kwiaty, owoce, nasiona, kłącza czy korę.

Ziele (to cała część naziemna rośliny) - zbiera się po rozpoczęciu kwitnienia. Rano (po opadnięciu rosy) należy odciąć zieloną część rośliny, a zdrewniałą pozostawić (im starsza roślina, tym wyżej się ją przycina).

Liście - zbiera się przed kwitnieniem rośliny, rano, tuż po opadnięciu rosy, gdyż wtedy są one najbardziej wartościowe i aromatyczne. Obcina się tylko zdrowe listki, bez przebarwień.

Pąki - zbiera się wczesną wiosną, gdy tylko zaczynają nabrzmiewać.

Kwiaty - zbiera się na początku kwitnienia. W suchy dzień, około południa, zrywa się całą koronę. Trzeba uważać, by nie zgnieść kwiatów, bo staną się bezużyteczne.

Owoce - zbiera się, gdy tylko dojrzeją. Owoce jałowca strząsa się z krzewu dopiero jesienią lub zimą.

Nasiona - zbiera się, gdy dojrzeją, ale zanim zaczną się rozsiewać. Robi się to w suche dni

Kora - zbiera się ją wczesną wiosną lub późną jesienią.

Kuracje lecznicze

Zioła potrafią być bardzo skuteczne w leczeniu niektórych schorzeń, ale nie działają tak szybko jak leki syntetyczne. Wymagają dłuższego stosowania, czasem przez 3-4 tygodnie. Potem jednak trzeba zrobić przerwę i znowu powtórzyć kurację. Jeśli jesteś alergikiem, cierpisz na przewlekłe choroby, np. cukrzycę lub jesteś w ciąży, lepiej nie stosuj kuracji na własną rękę. Zrób to pod kontrolą lekarza.

Praktyczne rady

Zbieraj zioła tylko w okolicach czystych ekologicznie, położonych z dala od dróg i pól uprawnych, gdzie stosuje się nawozy chemiczne. Nie wkładaj ich do foliowych torebek, bo się w nich zaparzają i tracą swoje właściwości.

Jak je suszyć? Najlepiej w warunkach naturalnych, czyli w przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu. Można je rozłożyć na płótnie. Jeśli musisz skorzystać z piecyka, to nie podgrzewaj go bardziej, niż do 35°C. Dobrze wysuszone liście powinny się łamać, ale nie kruszyć na pył, a kwiaty powinny zachować naturalną barwę i zapach.

Pokrzywa

Ma właściwości moczopędne, wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, jest pomocna w leczeniu dny moczanowej, reumatyzmu, anemii i przy osłabieniu. Wzmacnia włosy i paznokcie.

Jak ją zbierać? Najlepiej w maju zrywaj młode liście (w rękawiczkach), zanim pokrzywa zakwitnie (wtedy może być już szkodliwa dla wątroby i nerek).

Co z niej zrobić? Możesz przygotować sałatkę, zupę, sok, koktajl czy napar. Przepis na sok: Do jego przygotowania potrzebujesz świeżych listków i szczytowych fragmentów pędu. Umyj je, osusz i wyciśnij z nich sok w sokowirówce lub zmiel liście w blenderze i przecedź przez gazę. Sok należy wypijać po 1 łyżce stołowej 3 razy dziennie.

Babka lancetowata

Przyspiesza gojenie ran i podrażnień skóry, łagodzi kaszel, gdyż ma działanie wykrztuśne, a także pomaga w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Pomaga też w stanach zapalnych narządów rodnych.

Jak ją zbierać? Liście babki można zrywać w okresie kwitnienia rośliny, czyli od maja do września.

Co z niej zrobić? Maseczka z babki pomaga zwalczyć wysypki i liszaje. Liście babki pomagają na trudno gojące się rany. Przyrządza się też z nich napar wspomagający leczenie zapalenia spojówek i powiek. Przepis na napój oczyszczający płuca: Wyciśnij sok ze zmiksowanych listków babki. Do szklanki soku dodaj łyżkę miodu i łyżkę soku z cytryny. Pij całą szklankę napoju co wieczór. Idealna mikstura dla palaczy.

Młode pędy sosny

Syrop z pędów sosny działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Zalecany jest przy problemach z górnymi drogami oddechowymi i zapaleniu gardła. Zawarty w syropie olejek sosnowy udrażnia drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie.

Jak je zbierać? Do przygotowania syropu zbierasz tylko boczne (nigdy szczytowe) pędy nie dłuższe niż 10-12 cm. Aby nie uszkodzić drzewa, nie zbieraj wszystkich pędów tylko z jednej sosny. Na syrop ścinaj jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Przepis na syrop na kaszel i przeziębienie: Pędy umyj i pokrój na kawałki. Następnie w słoiku ułóż na przemian warstwy pędów (3 cm) i cukru (4 łyżeczki). Słoik odstaw na tydzień w słoneczne miejsce.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas