Leniwe jelita

Masz zaparcia, wzdęcia, uczucie ciężkości w brzuchu? Nie musisz sięgać po środki przeczyszczające!

Owsianka wprost kipi od błonnika
Owsianka wprost kipi od błonnika123RF/PICSEL

To przyniesie ulgę

Codziennie wypijaj 1,5 litra wody mineralnej. Powinna być to woda niegazowana, najlepiej nisko- lub średniozmineralizowana o temperaturze pokojowej. Oprócz wody pij również herbatki owocowe i ziołowe, np. z kopru włoskiego, melisy, soki owocowe i warzywne oraz kefir.

Gimnastykuj się w łóżku. Jelita lubią ruch, dlatego aby lepiej pracowały, warto rozruszać je już po nocnym wypoczynku. Leżąc w łóżku na plecach, przyciągaj kolana do brzucha na zmianę - 10 razy jedno i 10 razy drugie, a potem oba równocześnie 10 razy. Dalej leżąc na plecach, oddychaj wolno przez ok. 3 minuty - podczas wdechu wypychaj brzuch, a podczas wydechu wciągaj.

Na śniadanie jedz płatki owsiane lub otręby. Wystarczą 2-3 łyżki. Żeby jednak odpowiednio zadziałały, jedz je na mokro, tzn. dodaj do kefiru, jogurtu, mleka lub soku owocowego albo ugotuj z nich owsiankę. Na koniec śniadania wypij szklankę wody lub lekkiej herbaty.

Codziennie zjedz coś kiszonego. Może być to np. ogórek lub mała miseczka kiszonej kapusty. Możesz też wypić szklankę buraczanego zakwasu.

Po południu zjedz jabłko ze skórką. Najlepiej na deser, 1-2 godziny po obiedzie. Jedz je powoli, dokładnie przeżuwaj każdy kęs.

Jedz małe porcje, ale częściej. Zaplanuj dzień tak, aby zjeść 5 posiłków. Uwzględnij też ilość jedzenia, aby się nie przejadać i nie przeciążać żołądka. Każdy posiłek  powinien zawierać maksymalnie tyle jedzenia, ile mieści się w twoich dwóch złożonych dłoniach.

Kolację zjedz 3 godziny przed pójściem spać. Dzięki temu pokarm zostanie lepiej strawiony, nie będzie zalegał i fermentował w jelitach.

Codziennie wyjdź na spacer, na ok. 30-60 minut. Możesz wybrać też inną formę aktywności, np. jazdę na rowerze, pływanie, taniec.

Wieczorem zrób masaż brzucha. Ogrzaną (ciepłą) dłoń przyłóż do prawego dołu biodrowego i masuj tę okolice okrężnymi ruchami ok. 5 minut, następnie przesuwaj dłoń w kierunku pępka i podbrzusza i masuj kolejne 5 minut.

Sięgnij po koperek

Dodawaj koperek do potraw
Dodawaj koperek do potraw123RF/PICSEL

Kochamy go z powodu wspaniałego aromatu, ale ma też sporo leczniczych właściwości. Najkorzystniej wpływa na trawienie.

Zawarte w koprze ogrodowym olejki eteryczne stymulują wydzielanie żółci oraz soków trawiennych, pobudzają perystaltykę jelit, pomagają w przypadku kolek i gazów. Codzienne dodawanie koperku do potraw oraz jedzenie przyrządzonej z niego zupy zmniejsza stany zapalne stawów i łagodzi ból towarzyszący ich reumatoidalnemu zapaleniu. Przyprawa ta działa też antybakteryjnie oraz obniża stężenie cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. Z kolei napar z nasion kopru ogrodowego działa uspokajająco - taką herbatkę podaje się przy bezsenności i bólach głowy. Warto ją też pić, by wspomóc pracę nerek i oczyścić organizm z toksyn.

Nasza rada

Codziennie wieczorem przygotuj napój z suszonych owoców. 6-7 suszonych śliwek lub fig sparz wrzątkiem i zalej szklanką ciepłej wody. Rano wypij wodę na czczo, a owoce zjedz, np. z jogurtem. Możesz też jeść je jako przekąskę. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzać, bo mają dużo cukru. Wystarczą 3-4 sztuki dziennie.

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły! 

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas