Letnia angina
Angina to nie tylko jesienno-zimowa przypadłość. Często dopada nas, gdy za oknem piękna pogoda.
Silny ból gardła, wysoka gorączka, powiększone węzły chłonne - takie objawy wskazują na anginę, która wymaga leczenia antybiotykiem. Kurację można wspomóc, stosując sprawdzone domowe metody, które złagodzą uporczywe drapanie w gardle. Podpowiadamy, jak przygotować ziołowe napary, płukanki i inhalacje. Proponujemy także recepturę domowego syropu z buraka.
Inhalacje z tymianku
Działają przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Aby przygotować parówkę, 3 łyżki tymianku zalejmy 0,5 l wrzątku. Zaparzajmy pod przykryciem ok. 10 minut. Nachylmy się nad miską i nakryjmy głowę ręcznikiem. Wdychajmy parę na zmianę ustami i nosem. Odkażające właściwości ma też płukanka z tymianku. Łyżkę suszu zalejmy szklanką wrzątku i zaparzajmy przez ok. 10 minut. Odcedźmy, a gdy napar przestygnie, płuczmy nim gardło.
Ciepłe okłady
Nagrzewanie gardła ciepłymi kompresami pomoże złagodzić stan zapalny. Z ziemniaków. Ugotowane ciepłe ziemniaki rozgniećmy widelcem i nałóżmy na gazę. Przyłóżmy do szyi i owińmy szalikiem. Trzymajmy 20 minut aż kompres straci ciepło. Powtarzajmy dwa razy dziennie. Z twarogu. 150 g twarogu wymieszajmy z łyżeczką startego chrzanu. Nałóżmy na gazę i przyłóżmy do szyi na 5 minut. Stosujmy dwa razy dziennie.
Płukanki
Do płukania gardła najlepsze są napary z roślin o właściwościach przeciwbólowych i antybakteryjnych. Możemy je także popijać zamiast zwykłej herbaty. Pomocne są również sól, soda i woda utleniona. Z szałwii. Łyżkę ziela zalejmy szklanką wrzątku, zaparzajmy pod przykryciem 10 minut. Przecedźmy i płuczmy gardło dwa razy dziennie. Z rumianku i dziewanny. Zmieszajmy w równej ilości: kwiat rumianku, liście mięty, szałwii, podbiału i dziewanny. Łyżkę ziół zalejmy szklanką wrzątku. Zaparzajmy pod przykryciem przez 15 minut. Płuczmy gardło kilka razy w ciągu dnia. Z wody utlenionej. Łyżkę roztworu (3-proc.) wymieszajmy z dwiema łyżkami letniej wody i wypłuczmy gardło. Stosujmy kilka razy dziennie. Z soli. Pół łyżeczki soli rozpuśćmy w połowie szklanki letniej wody. Stosujmy codziennie rano i wieczorem. Z sody. Łyżeczkę sody rozpuśćmy w połowie szklanki letniej wody. Płuczmy gardło dwa razy dziennie.
Kuracja miodem i syropem z buraka
Z właściwości antybakteryjnych znane są zwłaszcza miody spadziowe i lipowe. Leczniczy syrop z buraka możemy przygotować sami w domu.
Miód. Gdy boli nas gardło, dodawajmy miód do letniej herbaty (w wysokiej temperaturze traci swe właściwości) lub jedzmy wprost ze słoiczka. Możemy także do letniego mleka dodać łyżkę masła i miodu oraz rozgnieciony ząbek czosnku. Napój przecedźmy przez sitko i pijmy małymi łykami.
Syrop z buraka. Do przyrządzenia mikstury wystarczy jeden duży burak ćwikłowy. Zetrzyjmy go na drobnej tarce, zasypmy 4 łyżkami cukru i odstawmy do lodówki na jedną dobę. Dorośli mogą pić dwa - trzy razy dziennie po łyżce, dzieci - raz dziennie po łyżeczce.
Czy wiesz, że...
Chorobę najczęściej wywołują bakterie - paciorkowce. Wiele osób jest ich nosicielami, ale nie każdy musi zachorować. Wystarczy, że spadnie nasza odporność.
Angina przenoszona jest drogą kropelkową, można się więc zarazić przez kontakt z osobą chorą.
Oprócz bólu gardła przy anginie może pojawić się obrzęk szyi wynikający z powiększenia węzłów chłonnych. Głos może stać się przytłumiony, a z ust czujemy nieprzyjemny zapach.
Stosując domowe sposoby na anginę, pamiętajmy, że łagodzą one jedynie ból gardła, a skuteczne leczenie jest możliwe jedynie przy użyciu antybiotyków.