Reklama

Letnie zatrucia. Pierwsza pomoc dla siebie i bliskich

To częsty wakacyjny problem. Podczas urlopu zwykle jemy w przypadkowych barach i przydrożnych jadłodajniach, mniej uwagi poświęcamy przyrządzaniu posiłków. Zatrucie pokarmowe zaczyna się szybko. Już kilka godzin po feralnym posiłku występuje ból brzucha, wzdęcia, mdłości, wymioty, a po kilku kolejnych - biegunka.

Podpowiadamy jak sobie radzić.

Biegunka


Ułatwia szybkie pozbycie się tego, co nam szkodzi, ale musimy uważać! Jeśli biegunka trwa jeden dzień, potraktujmy ją jak naturalny proces oczyszczania organizmu. Jeśli jednak utrzymuje się następnego dnia - warto zażyć środek, który ją powstrzyma, np. węgiel, Smectę, Stoperan. Zapierająco działa też gorzka czekolada lub rozgotowany biały ryż.

Aby się nie odwodnić, pijmy więcej wody oraz płyn elektrolitowy. Popijajmy go małymi łykami przez cały dzień. To ważne, bo wraz z biegunką tracimy sporo minerałów! Zażywajmy też probiotyk. Dzięki dobrym bakteriom organizm szybciej upora się z zatruciem.

Reklama

Wzdęcia

Bakterie, które doprowadziły do zatrucia, zakłócają naturalną florę jelitową. Jednym z objawów zatrucia jest nadmierna produkcja gazów i zatrzymywanie ich w jelitach. Dodajmy, że odpowiadają za to wywołujące zatrucia bakterie. Gdy brzuch jest wzdęty i obolały, trzeba ograniczyć produkcję gazów i ułatwić im opuszczenie organizmu.

W tym celu pijmy ziołowe herbatki z dodatkiem kopru włoskiego, kminku i bazylii lub herbatkę przeciwko kolkom dla niemowląt. W pozbyciu się gazów pomaga pozycja leżąca, leki rozkurczowe, ciepłe okłady na brzuch oraz masaż brzucha kolistymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Wymioty

Choć są bardzo nieprzyjemne, lepiej ich nie hamować. Jeśli mamy silne mdłości, które się przeciągają, czasem trzeba wywołać wymioty. Od razu poczujemy się lepiej. Aby sprowokować żołądek do akcji, wystarczy wypić szklankę ciepłej, lekko posolonej wody. Podobnie zadziała szklanka naparu z dwóch torebek mięty.

Po wymiotach najlepiej zafundować sobie kilkugodzinną głodówkę. Taki post pozwoli żołądkowi odpocząć. Można małymi łyczkami popijać ciepłą, przegotowaną wodę. Pomaga też gorzka, czarna herbata lub kieliszek orzechówki. Ten wytwarzany z niedojrzałych orzechów włoskich trunek zawiera taką dawkę garbników, że skutecznie usuwa ze ścianek żołądka każdą szkodliwą bakterię.

Naturalne odtruwacze

Węgiel leczniczy wspomaga usuwanie toksyn i zmniejsza podrażnienie błon śluzowych. Można go zastąpić świeżo zwęglonym chlebem.

Białko kurzych jaj. Łączy się z metalami ciężkimi, zobojętnia działanie kwasów i zasad.

Mąka zbożowa, kukurydziana, ryżowa lub kartoflana, rozrobiona z wodą, chroni błonę śluzową żołądka przed substancjami żrącymi.

Mleko odtłuszczone. Ale uwaga! Stosuje się tylko przy zatruciach substancjami żrącymi!

Skurcze

W zatruciu pokarmowym odczuwamy silne skurczowe bóle brzucha - raz słabsze, raz ostre. Bóle te pojawiają się w ciągu 6 godzin po zjedzeniu niezdrowego pokarmu. Ulgę przyniesie ciepły okład, który zrobimy za pomocą termoforu lub słoika wypełnionego gorącą wodą, owiniętego w niewielki ręcznik.

Jeśli nie mamy wymiotów, zażyjmy lek rozkurczowy (np. No Spa). Rozkurczowo działa herbatka z mięty. Rumianek dodatkowo zadziała przeciwzapalnie i łagodząco na przewód pokarmowy. Zioła parzmy przez przynajmniej 5 minut, a potem pijmy gorące, ale powoli i małymi łykami.

Jak ustrzec się kłopotów?

✔ Posiłki latem. Przyrządzając je, pamiętajmy, że najłatwiej o zatrucie surowym mlekiem, jajkami, mięsem. Dokładnie myjmy też owoce i warzywa, zwłaszcza gruntowe, mające kontakt z ziemią.

✔ Czystość w kuchni. Nie kupujmy mięsa na ulicznych stoiskach czy targu. Wczorajszy obiad trzymajmy w lodówce, a surowe mięso i drób wręcz w zamrażalniku (tak, nawet z dnia na dzień!). Deski, blaty, noże, które miały kontakt z surowym mięsem, zawsze po użyciu dokładnie wyszorujmy, najlepiej wrzątkiem.

Uwaga! Jeśli często przyrządzamy mięso, zamieńmy deski drewniane na plastikowe. Niestety, w deskach drewnianych są głębokie pory, w które wnikają i w których namnażają się bakterie.

✔ Data ważności. Zawsze pamiętajmy, by sprawdzać datę przydatności do spożycia; jajka przed rozbiciem wkładać na kilka sekund do wrzątku; nie podgrzewać resztek wielokrotnie i nie trzymać ich na małym ogniu.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy