Reklama

Łuszczyca - trzymaj ją w ryzach

Terapie uzdrowiskowe i leki pomogą zapanować nad chorobą, ale tylko wtedy, gdy zadbasz o odpowiednie odżywianie. Wyeliminuj z jadłospisu produkty, które zaostrzają objawy łuszczycy i włącz do niego te, które je łagodzą.

Warzywa i owoce w każdym posiłku

Są bogate w ważne dla skóry witaminy, składniki mineralne i błonnik. Jedz ich jak najwięcej, aby złagodzić objawy łuszczycy i zmniejszyć częstotliwość nawrotów choroby.  Warzywa i owoce zawierają m.in.:

Kwas foliowy (szpinak, brokuły, sałata, papryka), który nie tylko chroni przed anemią, ale także dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Witaminę E (natka pietruszki, kapusta, sałata brukselka, papryka, brokuły), która nawilża skórę i poprawia jej wygląd. Do sałatek dodawaj też boga te w tę witaminę nasiona dyni, słonecznika  i posiekane migdały oraz orzechy. 

Reklama

Witaminę C (jabłka, gruszki, przetwory z dzikiej róży, pigwy) poprawiającą odporność i zatrzymującą wodę w naskórku.

Błonnik rozpuszczalny (najwięcej jest go w warzywach korzeniowych - marchwi, pietruszce, selerze, burakach), który pomaga w usuwaniu toksyn  z organizmu.

Dbaj o linię

Nadmierny apetyt często jest efektem stresu towarzyszącego łuszczycy. Staraj się nie dopuścić do nadwagi i otyłości, bo zwiększająca się ilość tkanki tłuszczowej powoduje zaostrzenie choroby. Jedz produkty niskokaloryczne. Na przekąskę wybieraj warzywa (marchew, seler naciowy, paprykę) i owoce (gruszki, śliwki, banany), a nie słodycze. Jeśli nie możesz poradzić sobie z podjadaniem, warto zwrócić się do dietetyka. Nie tylko ułoży odpowiedni dla ciebie jadłospis, ale także pomoże ci uporać się z niekontrolowanym apetytem.

Tylko zdrowe tłuszcze

Bez oleju, oliwy i tłuszczu rybiego trudno zadbać o zdrowie skóry. Zawierają bardzo ważne w leczeniu łuszczycy kwasy omega-3. Najwięcej jest ich w rybach, oleju lnianym i konopnym. Przynajmniej dwa razy w tygodniu zjedz porcję morskiej ryby (łososia, śledzia, dorsza). Codziennie przyrządzaj sałatki z dodatkiem oleju lub oliwy tłoczonych na zimno. Są też bogate w ważną dla skóry witaminę E i ułatwiają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, K i E). Olejem lnianym lub konopnym możesz polewać ugotowany makaron, ryż, ziemniaki. Nie używaj ich do smażenia.

Wypróbuj zioła

Wprawdzie nie wyleczą łuszczycy, ale skutecznie złagodzą uciążliwe objawy choroby.

Wiesiołek, a właściwie olej z tej rośliny, zawiera witaminę F, która łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie ran i regeneruje uszkodzony naskórek. Zażywaj 2 kapsułki oleju dziennie.

Ostropest plamisty wspomaga wątrobę w usuwaniu toksyn, które nasilają objawy łuszczycy. Ziarna ostropestu możesz dodawać do potraw lub je zaparzać (łyżka na szklankę wrzątku). Pij 2 razy dziennie.

Jedz grzyby

Są dobrym źródłem witaminy D oraz witamin z grupy B, zwłaszcza B1 i B2. Kurki zawierają też sporo witaminy A. Witamina D hamuje nadmierny rozrost naskórka i działa przeciwzapalnie. Najwięcej jest jej w suszonych na słońcu grzybach, zwłaszcza borowikach. Witaminy z grupy B dbają o układ nerwowy, a witamina A nawilża skórę i zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się naskórka.

Panuj nad stresem

Stres jest twoim największym wrogiem, ponieważ zaostrza dolegliwości. Najlepszym sposobem jego łagodzenia jest systematyczny ruch. Ćwicz, codziennie spaceruj i dbaj o dobre relacje z ludźmi. To najlepsze sposoby na łagodzenie napięcia. Pobudzają produkcję hormonów szczęścia i odprężają.

Kąp się w wodzie z solą z Morza Martwego. Zawiera minerały korzystnie działające na skórę. Kąpiele stosuj 3 razy w tygodniu przez miesiąc, a potem raz w tygodniu.

Czy wiesz, że...

 Dynia pomaga w leczeniu łuszczycy dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym. Jedz przynajmniej niewielką porcję pieczonej lub gotowanej dyni dziennie. Na przekąskę sięgaj po pestki. Zawarty w nich selen chroni skórę przed uszkodzeniami.

Kasza jaglana oczyszcza organizm z toksyn.  Jest bogata w krzemionkę korzystnie działające na skórę, włosy i paznokcie. Ma też dużo magnezu i witamin z grupy B, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Tego unikaj

Czerwonego mięsa, ponieważ jest ciężkostrawne, a długie trawienie ma niekorzystny wpływ na skórę. Po zjedzeniu wołowiny lub wieprzowiny dużo pij (wody, naparów ziołowych, owocowych herbatek), aby wypłukać z organizmu toksyny.

Produktów, które pobudzają wydzielanie histaminy (substancji nasilającej swędzenie). Należą do nich m.in. pomidory, cytrusy, ananasy. Jedz je jednak, jeśli nie zaostrzają u ciebie objawów.

Roślin strączkowych. Zrezygnuj z nich w ostrej fazie choroby. Potem stopniowo włączaj do diety.

Alkoholu pod każdą postacią, ponieważ u większości chorych nasila objawy łuszczycy.

Słodyczy. Cukier niekorzystnie wpływa na skórę i zwiększa świąd.


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy