Męcząca dolegliwość: Coccygodynia
Przypadłość ta może pojawić się w wyniku upadku, ale też silnego stresu czy nawet siedzącego trybu życia. Masz podobne objawy? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Anna (57l.) próbowała dokończyć pracę na komputerze, lecz ból w końcowym odcinku kręgosłupa był nie do zniesienia. Najbardziej dokuczał, kiedy odchylała się do tyłu lub unosiła się po dłuższym siedzeniu. Promieniował do nóg, pachwin i w rejon kości krzyżowej. Wszystko zaczęło się kilka tygodni wcześniej, gdy poślizgnęła się na mokrej podłodze i upadła na nią pośladkami. Bardzo bolało, ale Anna sądziła, że po kilku dniach wszystko minie.
Tymczasem tkliwość w okolicy kości ogonowej wciąż się utrzymywała, utrudniając kobiecie siedzenie, dłuższe chodzenie, a nawet wypróżnianie. W końcu udała się do ortopedy. Ten wysłuchał jej, po czym dokładnie obejrzał okolicę kości ogonowej, a także odbytu, wykonał też badanie per rectum, czyli przezodbytnicze.
- Proszę się nie denerwować - uspokajał zawstydzoną Annę.
- Na podstawie tego badania mogę ocenić powierzchnię i ruchomość kości guzicznej, zwanej potocznie ogonową, a także stwierdzić ewentualną obecność guzów czy innych zmian... Cierpi pani na coccygodynię - oznajmił w końcu.
- To zespół bólowy zlokalizowany w okolicy kości guzicznej. Jego główną przyczyną jest uraz kości ogonowej spowodowany upadkiem lub uderzeniem, u wielu kobiet potrafi pojawić się w wyniku porodu. Ale czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tego schorzenia są także długie przebywanie w pozycji siedzącej, nadwaga, otyłość.
Na następnej stronie dowiesz się, co zalecił lekarz >>>
Coccygodynia może powstać też w efekcie silnego napięcia dna miednicy. Spotyka się ją u chorych na depresję i narażonych na nieustanny stres. Inne jej przyczyny to zapalenie okostnej, ciągłe zaparcia, dźwiganie czy przeciążenie kości ogonowej, np. podczas jazdy rowerem - wyjaśnił doktor.
- Ból zwykle ma charakter przewlekły. U wielu chorych stwierdza się patologię w ruchomości kości ogonowej, jej zwichnięcie lub złamanie, uszkodzenie więzadeł krzyżowo-guzicznych i nadmierny rozwój tkanki chrzęstno-kostnej.
- U mnie sprawił to upadek?
- Tak. Doszło do przemieszczenia kości, w wyniku czego nastąpił wspomniany zespół bólowy.
- Da się to wyleczyć?
- Konieczna będzie pomoc fizjoterapeuty czy rehabilitanta. Odpowiednie ćwiczenia oraz masaże kości ogonowej i mięśni miednicy powinny pani pomóc. Przepiszę też środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Co jeszcze zalecił lekarz?
Kąpiele jodowo-solankowe, zabiegi światłem podczerwonym oraz elektrostymulację. Dla osób odczuwających tkliwość przy wypróżnianiu - środki rozrzedzające stolec, bo słabsze parcie zmniejsza ból. Dietę bogatą w błonnik, kontrolowanie masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej.