Reklama

Mikstury z zielonych orzechów na niedoczynność tarczycy

Choć przetwory z zielonych orzechów włoskich znane są głównie ze swojego dobroczynnego wpływu na żołądek, ich skórka zawiera sporo jodu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy.

Miękkie i soczyste

 Zbiór zielonych orzechów uzależniony jest od pogody i stopnia ich dojrzewania. Owoc musi być miękki, a po przekłuciu powinien zacząć wyciekać z niego sok. Podobno najlepsze są orzechy zebrane dwa tygodnie po nocy świętojańskiej.

Lekki syrop

Kilogram orzechów umyj, osusz, pokrój w plasterki. Włóż do wygotowanych słoików, przesypując 2 kilogramami cukru. Pozostaw na 40 dni w nasłonecznionym miejscu. Przechowuj w lodówce. 

Pij 2 razy dziennie po łyżce mikstury.

Syrop z miodem

 Przygotuj 40 małych zielonych orzechów i litr miodu. Orzechy umyj, osusz i nakłuj igłą na całej powierzchni (lub drobno pokrój). Umieść w słoikach i zalej je miodem. Naczynia zakręć i maceruj w słonecznym miejscu przez 40 dni, od czasu do czasu wstrząsając. Po tym czasie przecedź i przelej lekarstwo do butelek. Przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu. 

Reklama

Codziennie zażywaj 1 łyżeczkę mikstury na czczo. Syrop złagodzi też dolegliwości związane z menopauzą.

Sok wg przepisu Henryka Różańskiego

 Orzechy pokrój i przepuść przez maszynkę do mięsa, następnie zalej przegotowaną wodą (na każdą szklankę miazgi weź pół szklanki wody). Przykryj i odstaw na 6 godzin. Po tym czasie wyciąg przefiltruj przez gazę. Pozostałą masę przepuść przez sokowirówkę. Oba wyciągi połącz.
Zażywaj 4 razy dziennie po 4 łyżki soku.

Mikstura na alkoholu

40 młodych zielonych orzechów pokrój, zalej litrem alkoholu, dodaj 150 g brązowego cukru. Postaw w słonecznym miejscu na 40 dni. Przecedź nalewkę i przelej do butelki.

Pij po łyżce dziennie, na pusty żołądek.

Staropolska nalewka

25 zielonych orzechów, umyj i pokrój na ćwiartki. Przełóż do słoja, zalej 250 ml spirytusu i 250 ml wódki. Odstaw w słoneczne miejsce na 30-45 dni, co jakiś czas wstrząsając słojem. Po tym czasie zlej do butelek, filtrując przez gazę. 

Zagotuj wodę z 3/4 szklanki cukru, aż się rozpuści. Gdy syrop ostygnie, dodaj go do pozostałych po odsączeniu orzechów. Odstaw na 30 dni. 

Po miesiącu zlej z orzechów syrop i połącz z odlaną nalewką. Odstaw na 3 miesiące, by wytrącił się osad. Klarowną nalewkę przelej do butelki.

Pij 2 łyżki dziennie rozcieńczone w kieliszku wody.


Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama