Miód nie tylko na przeziębienie
Terapeuci medycyny naturalnej zalecają codziennie nawet trzy, cztery łyżki miodu. Warto wiedzieć, że najkorzystniejsze dla naszego organizmu jest picie miodu rozcieńczonego w wodzie. Rozpuśćmy go na kilka godzin przed spożyciem, np. przygotujmy go wieczorem, a rano wypijmy.
Dzięki cennym składnikom miód pobudza wydzielanie śliny i dostarcza enzymów, które ułatwiają trawienie pokarmów. To dlatego jest tak ważny w łagodzeniu dolegliwości przewodu pokarmowego,m.in. wrzodów żołądka, dwunastnicy i nieżytu jelit. Działa też łagodnie przeczyszczająco.
Neutralizuje zatrucia, także grzybami. Ten słodki przysmak ma też działanie antybiotyczne, dzięki nadtlenkowi wodoru, który silnie hamuje rozwój bakterii, grzybów i pierwotniaków
Naukowo udowodniono też, że miód uodparnia organizm. Można również powiedzieć, że leczy choroby skórne, przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń. Usuwa kamienie nerkowe i żółciowe, piegi, plamy, przynosi ulgę w bólach stawów.
Ten pszczelarski produkt wydatnie wzmacnia mięsień sercowy i jego wydolność, powoduje silniejsze i spokojniejsze jego bicie, wpływając w ten sposób korzystnie na lepsze ukrwienie naczyń wieńcowych. Takie właściwości ma zwłaszcza miód gryczany i rzepakowy. Oba te miody obniżają ciśnienie krwi i regulują gospodarkę sodowo-potasową.
Miód wpływa na wzrost liczby czerwonych ciałek krwi i leczy niedokrwistość. Wspomaga chorą wątrobę i niedomagający pęcherzyk żółciowy. Pomaga w chorobach nerek i moczowodów. Jest znakomitym środkiem regenerującym osłabione siły witalne organizmu po przebytych operacjach, wypadkach. Działa jako odtrutka dla kofeiny, czy nadmiernie łykanych tabletek od bólu głowy. Może też obniżać zawartość alkoholu we krwi.
Ogromną i bardzo ważną zaletą miodu jest też to, że eliminuje i neutralizuje szkodliwe skutki uszkodzenia tkanek organizmu promieniami Roentgena, promieniowaniem emitującym z telewizora, komputera czy telefonu komórkowego.
Pamiętajmy również, że widoczne efekty lecznicze osiąga się przez systematyczne i długotrwałe spożywanie dość dużych dawek miodu tj. 60-100 gramów na dobę, czyli trzech, czterech łyżek. Jeśli chcemy powstrzymać rozwój miażdżycy, albo obniżyć ciśnienie, powinniśmy na stałe włączyć miód do codziennego jadłospisu. Najlepiej gryczany lub rzepakowy.
Gdzie go trzymać?
Niska temperatura korzystnie wpływa na zachowanie w nim walorów leczniczych. I odwrotnie - przechowywanie miodu w zbyt wysokich temperaturach sprawia, że miód traci na wartości. Właściwie przechowywany zachowuje lecznicze walory nawet przez kilka lat.
Leczenie miodem domowym sposobem
Ważne, byśmy kupowali miód dobrej jakości. Jak nie dać się oszukać? Otóż każdy dobry, niesfałszowany miód pszczeli wcześniej czy później ulega krystalizacji, czyli z płynnego staje się stały. Czas trwania tego procesu uzależniony jest jedynie od gatunku miodu i temperatury przechowywania.
Na katar sienny. Pyłek pszczeli stosowany razem z miodem wspomaga leczenie wielu chorób alergicznych. Łagodzi m.in. dolegliwości związane z katarem siennym oraz astmą.
Na chore gardło. To niezastąpiony lek na chore gardło. Pamiętajmy tylko, by miód dodać do lekko przestudzonego mleka. We wrzątku straci on wiele swoich cennych właściwości.
Na spierzchnięte usta. Najlepiej posmarować je płynnym miodem. Dość grubą warstwę pozostawmy na ustach przez 15 minut. Możemy też zrobić peeling i masaż ust, ale wtedy skorzystajmy z miodu skrystalizowanego.
Rewia 9/2011