Moc rumianku. Kuracje na różne dolegliwości

​Kwiaty rumianku zawierają olejki eteryczne: chamazulen i bisabolol. Oba działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Rumianek jest też bogaty we flawonoidy (barwniki roślinne), które mają właściwości rozkurczowe oraz śluzy korzystne dla żołądka i jelit.

Pij to 3 razy dziennie przed każdym posiłkiem
Pij to 3 razy dziennie przed każdym posiłkiem123RF/PICSEL

Ważne są też uspokajające i antynowotworowe kumaryny.

Zapalenie spojówek

Okład z rumianku na oczy działa antyalergicznie, ale może uczulać. Napar z rumianku w postaci kompresów przykładanych na oczy łagodzi objawy zapalenia spojówek. Zawiera chamazulen, związek o właściwościach antyalergicznych, hamujący wydzielanie histaminy. Pamiętajmy jednak, że napar z rumianku u szczególnie wrażliwych osób może powodować reakcję uczuleniową.

Aby sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni, w zgięciu łokcia rozprowadźmy kroplę olejku. Jeśli w ciągu doby nie wystąpi reakcja alergiczna, bez obaw możemy stosować kurację rumiankową.

Kłopoty ze skórą

Rumianek pomocny przy trądziku. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i dezynfekcyjnym przemywanie skóry naparem z rumianku pomaga złagodzić stany zapalne, zmiany trądzikowe, owrzodzenia, skaleczenia, grzybice, egzemy i przynosi ulgę w oparzeniach słonecznych.

Takie zabiegi pomocne są także przy owrzodzeniach i swędzeniu po ukąszeniu owadów. Ze względu na kojące właściwości wyciąg z rumianku jest składnikiem wielu kosmetyków - kremów, płynów do mycia i kąpieli, przeznaczonych do skóry delikatnej i wrażliwej.

Płukanki i nasiadówki

Na infekcje gardła, stany zapalne dziąseł i hemoroidy. Olejki eteryczne z rumianku działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej. Płukanie gardła i jamy ustnej naparem z tej rośliny złagodzi infekcje gardła i stany zapalne dziąseł.

To dlatego ekstrakt z rumianku jest ważnym składnikiem past do zębów oraz płukanek do ust i gardła. W rumiankowym naparze warto też robić nasiadówki. Pomocne są zwłaszcza w zapaleniu pęcherza i hemoroidach.

Bóle brzucha

Na wzdęcia, odbijanie się, gazy, skurcze żołądka i jelit. Zawarte w rumianku flawonoidy i związki kumaryny obniżają napięcie mięśni żołądka i jelit. Daje to ulgę przy nadmiernej fermentacji i wzdęciach, kolce jelitowej, skurczowych bólach brzucha.

Herbatka z rumianku jest też pomocna przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym. W dolegliwościach trawiennych dorosłym zaleca się wypijanie szklanki herbatki rumiankowej 3 razy dziennie przed posiłkami. Dzieciom - nie więcej niż pół szklanki herbatki, także 3 razy dziennie.

Jak przyrządzać napary

Do kąpieli. 2 garści ziół zalejmy 0,5 litra wrzącej wody i zostawmy na 10 minut pod przykryciem. Następnie przecedźmy napar i wlejmy do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać 15 minut.

Na kompresy. Przygotujmy napar z łyżki ziół na 0,5 litra wody. Gdy przestygnie, zanurzmy w nim gazę. Następnie lekko ją odciśnijmy i przyłóżmy na chore miejsce. Zostawmy na 10 minut.

Z olejem. Wsypmy garść rumianku do słoika i zalejmy połową szklanki oleju słonecznikowego. Zakręćmy słoik i odstawmy w ciemne, chłodne miejsce na 6 tygodni. Kilka razy dziennie wstrząsajmy. Przecedźmy do butelki z ciemnego szkła. Olejem smarujmy skórę suchą i podrażnioną.

Kotlet wieprzowy z ziołami prowansalskimiStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas