Reklama

Reklama

Możesz walczyć ze smogiem

W ogromnym stopniu wpływa na nasze zdrowie. Wywołuje m.in. choroby układu oddechowego, krążenia, serca czy mózgu.


Zanieczyszczenie powietrza uznawane jest przez Światową Organizację Zdrowia za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia we współczesnym świecie. Smog, zatruwając organizm, przyczynia się do rozwoju m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy, zapalenia oskrzeli, miażdżycy i nadciśnienia, zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału, a także nowotworów.

Badania wykazały, że ma też wpływ na alergie, atopowe zapalenie skóry oraz na rozwój choroby Alzheimera i depresji. By się chronić i zmniejszyć ryzyko zachorowania, staraj się unikać wdychania zanieczyszczonego powietrza, wzmacniaj organizm i neutralizuj toksyny. 

Reklama


Na oczyszczenie dróg oddechowych

Lampka białego wina co wieczór zwiększa wydolność płuc i zapobiega nowotworom. Zawiera antyoksydanty, które usuwają z organizmu toksyny, leczą stany zapalne dróg oddechowych. Wybieraj wina bezalkoholowe - są zdrowsze, a odżywczo nie ustępują tym z alkoholem.

Pomocny jest napar z czystka, który oczyszcza płuca ze szkodliwych substancji. Łyżeczkę suszu lub torebkę zalej wrzątkiem, przykryj  i parz  5 minut. Odcedź. Możesz dodać do smaku soku z cytryny lub miodu. Spożywaj 2 razy na dobę.

Aby wzmocnić serce

Jedz co dzień przynajmniej 3 łyżki jagód - mogą być świeże, mrożone lub w przetworach. Zawierają m.in. flawonoidy oraz witaminy i minerały, które chronią serce i naczynia wieńcowe przed zniszczeniem, starzeniem się, osłabieniem.

Spożywaj każdego dnia po 1-2 łyżki oleju rzepakowego, sezamowego, ryżowego czy słonecznikowego lub po garści orzechów. To źródła fitosteroli - substancji roślinnych poprawiających pracę serca i układu krążenia.

Już 3 suszone morele dziennie wzmocnią serce i ochronią układ krwionośny przed wolnymi rodnikami. Zawierają beta-karoten, witaminę C, PP, żelazo, fosfor i wapń - a te zapobiegają nadciśnieniu, zawałowi oraz miażdżycy. 


Neutralizacja toksyn

Koper włoski to źródło olejków eterycznych, witamin i minerałów, które pobudzają usuwanie toksyn z organizmu oraz działają przeciwzapalnie. Dwa razy dziennie, przez cały okres grzewczy, pij herbatkę z kopru włoskiego. Łyżeczkę nasion zalej szklanką wrzątku i odstaw na 10 minut do zaparzenia.

Sok z ogórka pobudza nerki do pracy i tym samym uwalnia ciało od zanieczyszczeń. Hamuje też procesy zapalne. Każdego dnia pij szklankę soku ze świeżych ogórków, najlepiej zamiast drugiego śniadania lub podwieczorku.

Sięgaj po buraki. Zawarte w nich barwniki przyspieszają neutralizację toksyn. Największą wartość mają w postaci surowej -  pij więc co dzień minimum szklankę soku.

Potrzebna profilaktyka

Unikaj otwierania okien w okresie grzewczym, gdy w piecach pali się węglem i zakazanymi śmieciami.

Sprawdzaj poziom zanieczyszczeń w miejscu, w którym mieszkasz (www.smogowe.info). Jeśli jest wysoki, wychodząc z domu, zakładaj maseczkę ochronną.

Zaopatrz się w domowy oczyszczacz powietrza. Postaraj się też często nawilżać mieszkanie.

Zobacz również:

Na żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje