Na letni ból głowy

Jak sobie pomóc bez tabletki?

Przy bólu głowy nieświa domie napinamy mięśnie karku i ramion. Rozluźniający masaż tych okolic ma dobroczynny wpływ na na czynia krwionośne głowy.
Przy bólu głowy nieświa domie napinamy mięśnie karku i ramion. Rozluźniający masaż tych okolic ma dobroczynny wpływ na na czynia krwionośne głowy.123RF/PICSEL

Przed nami kilka ciepłych i słonecznych miesięcy. Nie wszyscy będziemy się jednak cieszyć znakomitym samopoczuciem. Według specjalistów z Centrum Bólu Głowy w Nowym Jorku, już wzrost temperatury o 5°C powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki, a przez to ucisk znajdujących się w okolicy zakończeń nerwowych. Wraz z potem zwiększa się też wydalanie z organizmu wody i soli mineralnych - zwłaszcza u osób funkcjonujących w stresie. Niewielkie odwodnienie nie zawsze wywołuje odczucie pragnienia, za to zmniejsza przepływ krwi i dotlenienie organizmu. W odpowiedzi często pojawia się... ból głowy.

Płynna dieta

Dobre samopoczucie pomoże przywrócić szklanka wody mineralnej. Tyle że oprócz wody potrzebne jest też uzupełnienie poziomu głównych elektrolitów - sodu, chloru, potasu, magnezu. Nie znajdziemy ich w wodach butelkowanych wystarczająco wiele. W niezbędne ilości sodu i potasu zasilą za to organizm kubek soku pomidorowego lub gazpacho - pomidorowy chłodnik. Skarbnicą potasu są też takie warzywa i owoce, jak melon, banany, cytrusy, agrest, morele, porzeczki, rzodkiewka, ziemniak, kalafior i... ogórek.

Z kolei sok z wiśni zawiera znieczulające ból antocyjany. Według dr Jadwigi Górnickiej, autorki "Apteki Natury", osoby cierpiące na bóle głowy powinny pić soki z dyni i szpinaku lub mieszankę soku marchwiowego, buraczanego i ogórkowego. Atakom zapobiega również sok marchwiowo-slerowy i marchwiowo-szpinakowy. By pozbyć się bólu, trzeba wypić powoli ok. 2 szklanek napoju.

Hydroterapia

Chłodna woda o temp. 18-20°C złagodzi nawet uporczywy ból głowy. Zimno pobudza nerwową "oś" przysadkowo-nadnerczową, czego efektem jest zbalansowanie we krwi ilości noradrenaliny i adrenaliny, hormonów wpływających na skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych. Skutecznym, zalecanym przez ks. Kneippa zabiegiem jest polewanie kolan wodą z węża od prysznica. Zaczynamy je od palców prawej stopy, przechodzimy do prawej pięty. Potem po 5 sekund polewamy dół podkolanowy, wewnętrzną stronę łydki i znów piętę. Tak samo postępujemy z nogą lewą. Na koniec spryskujemy prawe i lewe kolano przez 5 sekund.

Mniej skomplikowaną metodą jest zanurzenie nóg do połowy łydek w wiadrze z wodą o temp. 15°C. Zabieg kończymy, gdy robi się nam ciepło w stopy. Warto wypróbować polewania twarzy słabym strumieniem chłodnej wody - kolejno skroni, czoła i brody.

Leczniczy ucisk

Przy bólu głowy nieświadomie napinamy mięśnie karku i ramion. Rozluźniający masaż tych okolic ma dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne głowy: zmniejsza opór krwi w tętnicach, poprawia krążenie i zaopatrzenie komórek w tlen i substancje odżywcze.

Pomoże też:

Masaż głowy: Uciskaj kciukami i środkowymi palcami dłoni punkty na środkowej linii tyłu głowy. Zacznij od wierzchołka czaszki i posuwaj się w dół, aż do karku. Ucisk każdego punktu powinien trwać przynajmniej 10 sekund.

Masaż rąk: Mocno uciskaj przez kilkadziesiąt sekund miękkie zagłębienie pomiędzy paluchem i palcem wskazującym - najpierw jednej ręki, a potem drugiej. Po krótkiej przerwie powtórz zabieg.

Masaż brwi: Uciskaj przez minutę punkty zlokalizowane na początku i końcu brwi oraz punkt między brwiami przy nasadzie nosa. Uwaga! Ból trwający dłużej niż 3 dni wymaga konsultacji lekarza.

Recepty z kuchni

Sok z selera: Wdychaj pary unoszące się z gorącego soku selera. Leczą migrenę i napięciowe bóle głowy.

Okład z liści kapusty: Weź 5 liści świeżej kapusty. Umyj, wykrój środkową żyłę główną. Rozmagluj wałkiem, żeby puściły sok. Przyłóż 2 liście do czoła i 3 liście na kark, na to złożoną kilka razy gazę.

Kompres warzywny: 3 liście kapusty gotuj w tzw. krótkiej wodzie z 2 cebulami i łyżką otrąb 20 minut. Gdy woda wyparuje, umieść masę na gazie, przyłóż na obolałe miejsce. Na ból głowy i nerwobóle twarzy. Z octu jabłkowego. Przyłóż na czoło lub kark kompres z gazy namoczonej w roztworze: pół szklanki wody zimnej, po 2 łyżeczki octu jabłkowego i miodu. Zmień okład, gdy się nagrzeje. Z ziemniaków. Połóż na skro-nie plasterki surowych kartofli.

Powidła kalinowe: Ból uśmierzą powidła z jagód kaliny zmieszane z miodem i zjadane po łyżeczce co pół godziny.

Czosnek niedźwiedzi: Liście (kupisz w sklepach z ekologiczną żywnością) dodawaj do kanapek, doprawiaj nim zupę lub ziemniaki. Oliwa. Dwa razy wypij po pół łyżeczki oliwy co 15 minut.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas