Reklama

Na osteoporozę chorują coraz młodsze kobiety

Przyjrzyj się swej codziennej diecie. Proś ortopedę o skierowanie na densytometrię. Z osteoporozą można wygrać, byle zacząć jak najwcześniej!

To prawda, że w wieku dojrzałym jesteśmy najbardziej narażone na osteoporozę. Ale, na szczęście, jest to prawda tylko połowiczna. Dlaczego? Kto jest zagrożony? Częściej chorują kobiety po menopauzie, ale na osteoporozę cierpią także mężczyźni, dzieci oraz młodzież!

Także młode kobiety są narażone na obniżenie wytrzymałości kości! Wprawdzie uważa się, że do czasu menopauzy kobiety są chronione przed osteoporozą właściwym poziomem hormonów, ale czasami już w wieku 40-45 lat u niektórych pań można stwierdzić niższą niż prawidłowa gęstość mineralną kości - osteopenię. Dzieje się tak, ponieważ zmienił się tryb życia - z aktywnego na siedzący.

Reklama

Młodzi ludzie mają coraz mniej ruchu. Dieta pozbawiona witaminy D3, za to bogata w cukier i przetworzone produkty, pogarsza stan zdrowia oraz uczy złych nawyków na przyszłość.

W naszej diecie jest też coraz mniej łatwo przyswajalnego wapnia z mleka, ponieważ coraz więcej osób cierpi na różne formy nietolerancji laktozy i unika produktów mlecznych.

Ryzyko osteoporozy zwiększa także palenie papierosów.

Typowa pacjentka chorująca na osteoporozę to często kobieta o jasnej karnacji i szczupłej budowie ciała. Miewa problemy z tarczycą, cierpi na bóle kręgosłupa, stosuje przewlekle leki sterydowe. Częściej jest to kobieta, która już skończyła miesiączkować. Jeśli w dodatku niezbyt dobrze się odżywia, ma niedobory wit. D i mało rusza - można podejrzewać, że jej kości nie są w dobrym stanie.

Niestety, bardzo trudno po wyglądzie ocenić, kogo już dopadła osteoporoza. Osoby do brze odżywione rzadziej cierpią na osteoporozę. Ale z drugiej strony, pacjenci otyli mają często obniżoną gęstość mineralną kości. Rozpoznaj wczesne objawy.

Osteoporozę, nie bez powodu, nazywa się cichą złodziejką kości. Jest bowiem chorobą podstępną, która nie daje objawów. Jej pierwszą oznaką może być złamanie. Ale zaniepokoić powinny także bóle kręgosłupa. Najczęściej są one wynikiem zmian zwyrodnieniowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że obie choroby są powiązane. W kości osłabionej osteoporozą szybciej powstają zmiany zwyrodnieniowe. Kość (tak jak zgnieciony pumeks) pod wpływem licznych ucisków nie odkształci się, ale w zgniatanym miejscu rozpocznie się przebudowa kostna. Dlatego, aby sprawdzić, czy cierpisz na osteoporozę, najlepiej wykonać badanie densytometryczne (patrz ramka). Jak zapobiec problemom?

Bardzo ważna jest dieta. Nie może w niej zabraknąć wapnia. Ponieważ wiele osób nie może pić mleka (to źródło najlepiej przyswajalnego wapnia), a ich jadłospis jest mało urozmaicony, może to prowadzić do niedoborów wapnia. Dlatego należy uzupełniać niedobory specjalnymi suplementami. Ale wcześniej warto policzyć, ile w codziennej diecie jest wapnia, sprawdzając na opakowaniach i sumując, ile pierwiastka dostarczasz. Dzienna dawka to minimum 1000 mg.

Ogromny wpływ na zapobieganie chorobie ma aktywność fizyczna. Dobre są ćwiczenia oporowe, w których pokonujesz siłę zewnętrzną przeciwdziałającą wykonywanemu ruchowi. Możesz do nich użyć m.in. taśm elastycznych, piłek lekarskich, naciskać na ścianę lub drzewo. Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj z urządzeń oporowych na siłowni, zawsze pod kontrolą instruktora.

Na co dzień ćwiczeniem oporowym będzie szybki marsz z obciążeniem w postaci półlitrowych butelek z wodą lub półkilogramowych hantli.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy