Na ratunek wątrobie
Ciągłe zmęczenie, osłabienie, tycie. To może być stłuszczona wątroba. By uniknąć kłopotów, warto zmienić dietę.
Wątroba nie boli, długo nie daje o sobie znać, znosząc tłuste posiłki, stres i wysoko przetworzoną żywność. W tym czasie w hepatocytach (komórkach wątroby) odkładają się tłuszcze, co z czasem poważnie obciąża ten narząd.
Może to prowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby. By tego uniknąć, trzeba zmienić dietę. Powinny o tym pamiętać osoby z nadwagą i otyłością narzekające na wzdęcia, które często towarzyszą nam przy chorej wątrobie. Najlepiej spożywać codziennie o tych samych porach 5-6 małych lekkich posiłków i polubić uczucie lekkiego niedosytu - wątroba nie lubi przejedzenia, a służą jej poniższe składniki diety.
Warzywa korzenne
Wzbogacają menu w potas, dostarczają błonnika i wspomagają pracę układu pokarmowego. Marchewka, pietruszka, seler i buraki jedzone na surowo przeciwdziałają zaparciom, na które narzekają często osoby ze stłuszczoną wątrobą. Najlepiej jeść warzywa korzeniowe codziennie.
Pomarańcze
Słodkie i soczyste owoce z powodzeniem zastąpią słodkości zawierające mnóstwo cukru, który sprzyja stłuszczeniu wątroby. Najlepiej jeść jeden średni owoc pomarańczy dziennie, obierając go ze skórki i usuwając białe błonki. Soczysty miąższ doskonale nadaje się do koktajli i deserów, można go także dodać do sałatek z sałatą i chudym mięsem.
Rzeżucha i szpinak
Zawierają niemal pełne komplety witamin i składników mineralnych niezbędnych do wzmocnienia osłabionego organizmu i poprawy odporności. Rzeżucha zawiera też synigrynę. Substancja ta działa odtruwająco, wspomaga pracę wątroby, trzustki i woreczka żółciowego.
Chleb pszenny
Najlepiej jeść pieczywo pszenne lub zwykłe mieszane, czerstwe. Zawarta w nim skrobia doda energii. Takie pieczywo jest najlepiej tolerowane, nie podrażnia nadwerężonej wątroby. Z pieczywa można przygotować grzanki. Wystarczy pokroić pieczywo w kostkę i je wysuszyć. Grzanki można dodawać do koktajli, musów owocowych, oraz zup i sałatek.