Nadmierny apetyt szkodzi
Skutkiem bywa ostre zapalenie trzustki!
Trzydziestopięcioletnią panią Martę przyjęto na oddział chirurgiczny z powodu bólu w środkowej części brzucha, promieniującego w prawą stronę. Towarzyszyły mu nudności i gorączka 40°C. Objawy wystąpiły nagle. W trakcie badania stwierdziłem silną obronę mięśniową - pacjentka odruchowo napinała brzuch przy ucisku. Objawy sugerowały OZT - ostre zapalenie trzustki. Skąd taki stan zapalny u pacjentki?
Pacjentka - mimo stwierdzonej wcześniej kamicy żółciowej - nie przestrzegała diety. Krótko przed atakiem spożyła obfity, tłusty posiłek. Taki błąd dietetyczny u chorych z kamicą to najczęstsza przyczyna OZT. Niekiedy jednak dochodzi do niego mimo diety.
Przewód trzustkowy i wychodzący z wątroby przewód żółciowy mają bowiem wspólne ujście do dwunastnicy - tzw. brodawkę Vatera. To naturalne zwężenie może zostać zatkane np. przez kamień żółciowy. Wtedy gromadzące się w trzustce enzymy, pozbawione drogi ujścia, zaczynają trawić narząd.
Przyczyną OZT bywa nadużywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków (np. moczopędnych, przeciwpadaczkowych, sterydowych), choroby zakaźne, takie jak świnka czy płonica. A także choroby metaboliczne - cukrzyca i hiperlipidemia, urazy jamy brzusznej i zabiegi chirurgiczne w jej obrębie.
Jak diagnozuje się to schorzenie?
Ze względu na charakterystyczne objawy rozpoznanie ostrego zapalenia trzustki nie stanowi problemu. Badaniem pomocnym jest oznaczenie we krwi poziomu enzymów trzustkowych, tj. lipazy trzustkowej i alfa-amylazy - podwyższony świadczy o uszkodzeniu narządu. Wykonuje się też morfologię krwi, oznacza enzymy wątrobowe (ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby) i CRP (poziom białka C-reaktywnego to jeden z wykładników stanu zapalnego).
Badania obrazowe - USG lub tomografia komputerowa jamy brzusznej - pomagają ocenić stopień uszkodzenia trzustki.
Konieczny jest monitoring funkcji życiowych
Leczenie OZT zawsze powinno odbywać się w szpitalu. Przebieg choroby bywa zazwyczaj ciężki, a zagrożenie wystąpienia powikłań, a nawet utraty życia - duże. Podstawą leczenia jest dieta, początkowo ścisła, później ze stopniowo zwiększaną podażą pokarmów. Podczas głodówki chory odżywiany jest pozajelitowo (dożylnie).
Bardzo istotne jest w tym czasie monitorowanie pacjenta, bo w przebiegu choroby dojść może do wstrząsu (szybkie tętno, spadek ciśnienia). Istnieje także duże ryzyko wystąpienia niewydolności nerek i krążenia, zaburzeń krzepnięcia, a nawet zaburzeń neurologicznych - szkodliwe enzymy trzustkowe mogą przedostać się do innych narządów.
U pacjentów z OZT na tle kamicy żółciowej w ciągu 72 godzin przeprowadzony powinien zostać endoskopowo zabieg nacięcia brodawki Vatera, udrażniający przewody trzustkowe i żółciowe.
Chorym z OZT podaje się również leki
W leczeniu farmakologicznym stosuje się silne leki przeciwbólowe (także opioidy - pochodne morfiny, poza samą morfiną, nasilającą skurcz przewodów żółciowych), leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz antybiotyki o szerokim spektrum działania. W przypadku martwiczo-krwotocznej postaci choroby konieczna może być operacja z otwarciem powłok brzucha w celu usunięcia i drenażu martwiczej tkanki trzustkowej. Na szczęście, u pani Marty nie zaistniała taka potrzeba.
Dieta korzystna dla trzustki
Dieta ma znaczenie nie tylko w leczeniu szpitalnym OZ T. Przestrzeganie dietetycznych zaleceń pomaga w regeneracji narządu i zapobiega kolejnym incydentom choroby. Najważniejszą zasadą jest tu minimalna podaż tłuszczu, zmniejszona podaż białka i zwiększona ilość węglowodanów. Chory powinien unikać tłustych wędlin i mięs, tłustych produktów nabiałowych, ostrych przypraw, słodyczy, kawy i alkoholu. Zalecane są natomiast chude gatunki mięs, odtłuszczone produkty nabiałowe, produkty zbożowe (chleb, makarony.) Posiłki powinny być małe, ale częste (4-5 w ciągu dnia).
dr Kamil Jaworski, chirurg
Życie na gorąco 16/2011