Naturalne sposoby na bóle stawów
Czasem zwykłe przeciążenie może sprawić, że następnego dnia trudno nam wstać z łóżka lub zejść po schodach. Czy jest na to rada?
Ból w stawach może pojawić się na skutek zmian zwyrodnieniowych, choroby reumatycznej, ale też zwykłego przeforsowania - pracy w niewygodnej pozycji lub nadmiernego wysiłku fizycznego.
Co robić, gdy dotknie i Ciebie? Zacznij od domowych sposobów. Rozgrzanie stawów zwiększy przepływ krwi przez naczynia i poprawi elastyczność chrząstki. Wpłynie także rozluźniająco na mięśnie, które przy bolesnym stawie stają się wyjątkowo napięte. Ciepły prysznic, aromatyczna kąpiel, wcieranie kamfory czy ziołowych nalewek na bazie alkoholu to tylko kilka z możliwości rozgrzania stawu.
Jeśli bólowi towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie, zastosuj okłady chłodzące lub plastry żelowe. Jeżeli ból jest przewlekły lub nawraca, warto wybrać się do specjalisty. Z nim też ustal, które z domowych zabiegów nadal możesz stosować. Jak wzmocnić stawy? Brak ruchu szkodzi stawom. Podczas aktywności wytwarza się więcej płynu maziowego, który nawadnia i uelastycznia chrząstkę stawową.
Dlatego w ciągu dnia często zmieniaj pozycję ciała. Podejmij lekkie ćwiczenia: spacer, pływanie, nordic walking, jazdę na rowerze. Unikaj nadwagi. Dodatkowe kilogramy obciążają stawy! Pamiętaj! Wapń jest głównym budulcem kości. Dlatego do codziennego menu włącz produkty mleczne, ryby morskie, warzywa i owoce. Ogranicz natomiast spożycie mięsa i wędlin.
Nacieranie
Bazą do przygotowania rozgrzewających nalewek powinien być wysokoprocentowy alkohol. Do 100 ml spirytusu wsyp 4 łyżeczki zmielonego pieprzu. Przykryj i odstaw na dobę. Następnie bolące miejsce przetrzyj oliwą, po czym intensywnie wsmaruj nalewkę. 100 g świeżo utartego chrzanu połącz ze szklanką wódki, zamknij i odstaw na tydzień w ciemne miejsce. Po tym czasie przecedź nalewkę przez gęste sito. Nacieraj nią bolące miejsca 2-3 razy w tygodniu.
Kąpiele
Naturalne olejki eteryczne z pędów, szyszek i igliwia sosny nie tylko rozgrzeją nasze stawy, lecz także poprawią samopoczucie i zdolności koncentracji. 0,5 kg sosnowych szyszek i szpilek (w dowolnych proporcjach) zalej 2 litrami chłodnej wody, a następnie powoli doprowadź do wrzenia. Gotuj jeszcze przez kwadrans, po czym dokładnie przecedź. Odwar wlej do ciepłej kąpieli (woda powinna mieć temperaturę około 37 stopni Celsjusza).
Okłady
Sok z liści kapusty działa ściągająco, zmniejsza ból oraz obrzęki. Z 2-3 liści wytnij zgrubiałe włókna, a następnie liście lekko rozbij tłuczkiem, by zaczął się uwalniać sok. Przyłóż je do bolącego miejsca, owiń folią spożywczą, po czym przykryj ręcznikiem. Takie okłady możesz powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia, a także codziennie na noc.
KS