Naturalne sposoby na bolesne miesiączki
Co zrobić, by złagodzić bóle podbrzusza?
Po 45. roku życia, w efekcie następujących w organizmie zmian hormonalnych, u wielu kobiet nasilają się bóle menstruacyjne.
Szybki masaż łydek. Ta metoda znana jest od wieków medycynie chińskiej i skutecznie odpręża podbrzusze. Użyj do zabiegu szczotki z włosia lub elektrycznego masażera (dostępny w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym). Masaż zaczynaj nad kostką i kończ poniżej kolana. Ruchy szczotką z dołu do góry należy powtarzać przez 15 minut, aż skóra na łydce stanie się mocno zaczerwieniona. Wykonaj dla obydwu nóg. By nie doszło do otarć, przed zabiegiem natłuść skórę oliwką lub olejem.
Zioła św. Hildegardy. Zdaniem tej średniowiecznej uczonej, w przypadku dolegliwości menstruacyjnych, należy włączyć do jadłospisu dwa zioła o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozkurczającym - koper włoski i galant. Święta radziła, by zażywać je bez zaparzenia, w postaci sproszkowanej, dodając po szczypcie każdego do posiłków. Dwa-trzy razy dziennie posypuj więc nimi zupę, chleb z masłem czy dodaj do sałatki.
Napar z wrotyczu. Herbatka przygotowana z kwiatów tego ziela skutecznie łagodzi nawet najbardziej dokuczliwe bóle miesiączkowe. Oto receptura: 3 łyżki suszonych kwiatów zalej połową litra wrzątku i przykryj. Po 15 minutach przelej przez sitko. Ciepły napar z wrotyczu pij 3 razy dziennie po szklance. Po 3 tygodniach zrób 2-tygodniową przerwę i powtórz kurację.
Preparat z apteki. Współcześni fitoterapeuci polecają leki roślinne regulujące krzepnięcie krwi. Przy zbyt obfitej menstruacji dobre efekty dają m.in. wyciągi z ziela tasznika o właściwościach przeciwkrwotocznych.
Uciskanie podbrzusza. Rano, przed wstaniem z łóżka, mocno uciskaj kciukami miejsca tuż przy pachwinach, gdzie pod skórą wyczuwalne są wypukłości kostne. Naciśnij, policz do 6 i rozluźnij. Powtórz 5 razy. Stosuj regularnie, zawsze od 20. dnia cyklu aż do momentu pojawienia się krwawienia. Za każdym razem po masażu wykonaj kilka skłonów w siadzie płaskim.