Nerwobóle i co dalej?
Co robić, gdy nagle poczujesz miejscowy, rwący, nagły i ostry ból, któremu towarzyszy drętwienie lub mrowienie? Oto kilka sposobów.
Pomocne będą ziemniaki, pszczela maść lub nasiona gorczycy. Jeżeli to nie pomoże wykorzystaj napary z ziół i masaż. Możliwości jest kilka. Przetestuj każdą z nich. Zacznijmy od ciepłych okładów.
Z ziemniaków
Ugotowane w łupinach ziemniaki rozdrobnij na papkę, zawiń w lnianą ściereczkę i przykładaj na bolące miejsce. Trzymaj dopóty, dopóki odczuwasz ciepło.
Z siana
Woreczek wypełniony sianem (siano kupisz np. w sklepie zoologicznym) ogrzewaj nad parą - połóż na sicie, nad gotującą się wodą w garnku. Następnie przykładaj do bolącego miejsca, najlepiej kilka razy dziennie.
Z gorczycy
50 g nasion utrzyj z 100 g soli morskiej, dodaj oliwy z oliwek, by powstała gęsta papka. Dokładnie wymieszaj. Nałóż papkę na chore miejsce, owiń bandażem i zostaw okład na godzinę. Przykładaj dwa razy dziennie.
Z ziół
Zmieszaj po 20 g kwiatów stokrotki, podbiału, mniszka i słonecznika. Włóż do lnianego woreczka i podgrzej na sicie, nad gotującą się wodą w garnku. Przykładaj do chorego miejsca.
Z tartego chrzanu
100 g tartego chrzanu zalej szklanką czystej wódki, odstaw na tydzień w zakręconej butelce, przecedź przez gęste sito. Powstałą nalewką smaruj chore miejsce dwa razy dziennie, aż do ustąpienia objawów.
Z kwiatów czarnego bzu lub rumianku
Łyżkę suszonych ziół zalej szklanką wrzątku. Pij trzy razy dziennie przez miesiąc.
Z kory wierzbowej
Łyżkę suszonych ziół zalej szklanką wrzątku. Pij raz dziennie przez dwa tygodnie.
Z rumianku szlachetnego
Potrzebne będą cztery łyżki kwiatów. Zalej je dwoma szklankami wrzątku. Parz dwadzieścia minut. Pij ciepły. Najlepiej dwa razy dziennie, przez dwa tygodnie.
Krem lub maść z miodem pszczelim
Kupisz je w aptece lub sklepie zielarskim. Jad pszczeli wywołuje podrażnienie nerwu, działając jednocześnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Niewielką ilość wcieraj w bolące, chore miejsca rano i wieczorem. Nie stosuj dłużej niż osiem tygodni.
Uwaga! Podczas stosowania nie należy dotykać palcami oczu, ust, nosa, błon śluzowych. Przed użyciem wykonaj próbę uczuleniową - niewielką ilością kremu nasmaruj skórę na przedramieniu i zostaw na 24 godziny. Gdy w tym czasie pojawi się zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, przemyj skórę wodą z mydłem i zażyj tabletkę wapna musującego.
Dobroczynny masaż
Nerwoból delikatnie masuj palcami przy użyciu olejku z dziurawca, kopru włoskiego lub mięty pieprzowej. Możesz przygotować następujące mieszanki: po pięć kropli olejku lawendowego i kajeputowego lub po jednej kropli olejku z melisy i różanego i 50 ml olejku z dziurawca.
W razie potrzeby zażywaj witaminy z grupy B i magnez
Gdy bóle są uporczywe i nawracają co jakiś czas, przez miesiąc raz dziennie zażywaj tabletkę witaminy B i tabletkę magnezu. Zadbaj, by w twoich codziennych posiłkach nie zabrakło produktów bogatych w witaminy z grupy B. Dzięki nim nerwy łatwiej i szybciej się regenerują. Niech na twoim stole królują artykuły pełnoziarniste - kasze, płatki owsiane i pieczywo razowe. Przyrządzaj sobie smakowite potrawy z wątróbki, ryb, jaj i nabiału. Nie zapomnij schrupać codziennie kilku ulubionych orzechów i jedz spore porcje jarzyn, szczególnie zielonych warzyw liściastych i roślin strączkowych.
Zobacz także: