"Nie" dla zmęczenia
Dopada każdego z nas. Jeżeli jednak sporadycznie zdarza Ci się, że nie masz siły, to nic groźnego. Gorzej, jeśli znużenie nie opuszcza Cię przez dłuższy czas - możesz wtedy doprowadzić organizm do wyczerpania i poważnej choroby.
Dlatego zmęczeniu powiedz kategoryczne "nie" i stań z nim do walki. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym odpoczynku. Specjaliści podkreślają, że jeśli wykonujemy pracę umysłową, wymagającą koncentracji i skupienia, koniecznie powinniśmy odpoczywać poprzez wysiłek fizyczny.
Odwrotnie zaś, gdy nasz zawód wiąże się z aktywnością ruchową. Wtedy najlepszym sposobem relaksu jest książka czy film - zajęcie dla umysłu. Jeżeli nad czymś pracujesz, rób regularne przerwy - 10 minut co godzinę. To wystarczy, aby odświeżyć umysł, a jednocześnie nie zapomnieć, co się robiło.
Jeżeli pracujesz przy komputerze, odejdź od niego. Ale nie rób kolejnej kawy, bo jej nadmiar, czyli powyżej 3 filiżanek dziennie, spowoduje, że poczujesz się jeszcze bardziej zmęczona. Kofeinę zastąp naturalnymi "energetykami", np. żeń-szeniem lub owocami noni. Wykorzystaj też zioła (czytaj w poniżej).
Jedną z przyczyn zmęczenia jest niedobór żelaza. Jego brak może doprowadzić do anemii. Warto zatem sięgać po orzechy, ciemnozielone warzywa liściaste i nasiona słonecznika. W diecie nie powinno też zabraknąć nasion roślin strączkowych, np. fasoli. Właściwy odpoczynek zapewni nieprzerwany sen. Dorosły człowiek potrzebuje go od 6 do 8 godzin. Śpiąc dłużej, ponad 9 godzin, będziesz cały dzień rozbita.
Lek w lesie
Wśród drzew unosi się charakterystyczny żywiczny zapach. Są to olejki eteryczne zawierające monoterpeny. Przesycony nimi las przynosi odprężenie i wyciszenie, przywraca równowagę psychiczną, łagodzi oraz leczy stany lękowe.
Rośliny egzotyczne
Sok z owoców noni, inaczej morwy indyjskiej, dostarcza do organizmu nowe zasoby energii i wzmacnia system immunologiczny. Z kolei składniki żeń-szenia, tzw. ginsenozydy, zmniejszają napięcie nerwowe i dodają sił.
Zwyczajny dziurawiec
Wyciąg z tego pospolitego ziela zawiera hiperycynę, substancję przeciwdziałającą zmęczeniu. Ułatwia też przyswajanie z pożywienia witamin z grupy B, dzięki czemu pośrednio poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.
Wyciągi z jeżówki pobudzają komórki krwi odpowiedzialne za ochronę przed bakteriami. Mocny organizm szybciej się regeneruje.