Nie niszcz sobie kręgosłupa nocą

To, na czym śpisz ma duży wpływ na stan kręgosłupa. Podpowiadamy, co zrobić, by nie bolał cię rano.

Wygodne łóżko to lepszy sen i lepsza kondycja kręgosłupa oraz stawów.
Wygodne łóżko to lepszy sen i lepsza kondycja kręgosłupa oraz stawów.123RF/PICSEL

Wersalki do niedawna były w niemal każdym polskim domu. Wiele osób nie wyobrażało sobie lepszego łóżka dla dwojga. Wersalka składa się z połówek, każdy więc ma swoją. W teorii to dobre rozwiązanie, ale w praktyce zupełnie się nie sprawdziło.  

Zła jakość snu i kłopoty ze stawami

Tradycyjne wersalki mają wkład sprężynowy. Kiedy jedna osoba leżąca na łóżku poruszy się, odczuwa to osoba obok, a wtedy jej sen zostaje zakłócony. Zagłębienie pośrodku wersalki rujnuje kręgosłup. Jeśli chcesz spać na środku, będziesz się zapadać  i wyginać w miejsca zgięcia mechanizmu, co wyjątkowo nie służy kręgosłupowi.

Tradycyjne wersalki i tapczany, bez względu na to, czy służą ci od lat, czy były zakupione obecnie, dość szybko się niszczą. Główną ich zaletą jest bowiem niska cena. A to oznacza gorszej jakości materiały. Kiepskie gatunkowo sprężyny i cienka warstwa ochronna sprawiają, że na powierzchni posłania szybko tworzą się trwałe odkształcenia. Wpływają one niekorzystnie nie tylko na jakość snu, ale również prowadzą do kłopotów zdrowotnych.

Zniszczone, nierówne łóżko nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla układu kostnego, a zwłaszcza kręgosłupa. Trudniej się ułożyć wygodnie, dłużej zasypiasz, a po dłuższym czasie mogą nawet pojawić się kłopoty z zaśnięciem. Złe podparcie kręgosłupa zmusza do pracy mięśnie, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowych krzywizn szkieletu.

Zbyt obciążone mięśnie powodują bóle i uczucie "połamania". Kolejną wadą zwykłych wersalek jest niska jakość obicia. Warstwa zewnętrzna szybko się niszczy, co zwiększa podatność powierzchni na powstawanie odkształceń niszczących kręgosłup.

Co możesz zrobić, zanim zmienisz łóżko na lepsze?

Nie jest łatwo z dnia na dzień pozbyć się łóżka, które służyło wiele lat. Tym bardziej, że trzeba kupić lepszej jakości, a więc droższe. Jeśli więc decyzja zapadła, ale do czasu zakupu minie jeszcze trochę czasu, powinnaś postarać się zwiększyć komfort swojego snu. W sklepach z pościelą można kupić tzw. topmaterace, w różnych rozmiarach (cena ok. 200 zł).

Topmaterac wyrówna wszystkie krzywizny podłoża, na którym śpisz i dopasuje jego twardość do twoich upodobań. Poza tym ochroni powierzchnię łóżka przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

Wybierz materac

● Zdecyduj się na zakup nowego materaca, jeśli: - wyczuwasz sprężyny, grudki w wypełnieniu, zagłębienia na powierzchni, - materac wydaje dziwny dźwięk, kiedy się przewracasz, - na materacu spałeś codziennie przez co najmniej 7 lat. 

● Materac powinien być dobrany indywidualnie - do budowy ciała, pozycji podczas snu - tak, by ciało było odpowiednio podparte. Kręgosłup leżącego na boku powinien być poziomy, leżącego na wznak - przyjąć naturalne krzywizny. Jeśli masz chory kręgosłup, przed zakupem poradź się rehabilitanta.

Zobacz również:

Julia Wieniawa w kampanii DeichmannStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas