Nie pomyl opryszczki z zapaleniem czerwieni wargowej

Zaczyna się podobnie. Wokół ust coś swędzi i piecze. Ale gdy masz zapalenie, wargi puchną i strasznie się łuszczą.

Gdy zakończysz leczenie, ogranicz liczbę kosmetyków do pielęgnacji, zwłaszcza takich, które mogą uczulać
Gdy zakończysz leczenie, ogranicz liczbę kosmetyków do pielęgnacji, zwłaszcza takich, które mogą uczulać123RF/PICSEL

Czujesz, że usta swędzą i pojawiają się na nich grudki? U pań, zwłaszcza przed miesiączką, tak właśnie może się zaczynać zapalenie czerwieni wargowej.

Skąd to się bierze?

Przyczyny zapalenia wokół ust mogą być bardzo różne. Latem często jest to związane z reakcją na promieniowanie słoneczne. Jednak może być spowodowane również zakażeniem grzybami Candida, bakteriami czy wirusami, albo po prostu - alergią na zmianę kosmetyku lub pasty do zębów z fluorem. 

Tak też może się objawiać reakcja mieszków włosowych na źle dobrane preparaty nawilżające albo miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów. 

Co robić?

Jeśli cokolwiek zmieniałaś w swojej pielęgnacji, odstaw nowe preparaty. Pomocne jest też smarowanie ust pomadką ochronną (np. z lanoliną do brodawek sutkowych). 

Jednak nie czekaj, aż objawy same ustąpią, bo to długotrwała dolegliwość. Usta będą cię coraz bardziej piec, łuszczyć się, a skóra wokół stanie się nabrzmiała. Zgłoś się do dermatologa, bo prawdopodobnie potrzebne będzie wdrożenie maści ze sterydami. 

To działa wspomagająco

Zapalenie czerwieni wargowej to może być także objaw atopowego zapalenia skóry. A gdy ta pęka i łuszczy się, pomocne jest przyjmowanie witaminy E. Z kolei wit. B2 pomaga na bolące kąciki ust, czyli zajady. 

Zobacz także:

Basia Kurdej-Szatan o walce z hejtemStyl.pl
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas