Reklama

Nieestetyczne zajady

Pojawiają się w kącikach ust. Nie dość, że brzydko wyglądają, to jeszcze powodują drażniący ból. Jak skutecznie zwalczyć zajady?

Zajdy powodują bakterie oraz grzyby, które dzięki ciepłu i wilgoci gromadzą się w kącikach ust. Bolesne nadżerki powstają też często na skutek obniżenia odporności, warto wtedy włączyć do diety mikroelementy zawierające witaminy z grupy B, cynk i żelazo.

Wszystkie te rzeczy znajdziemy w czerwonym mięsie, tłustych rybach, fasoli, soczewicy, natce pietruszki i burakach.

Kolejnym krokiem będzie dbałość o to, by smarować usta preparatami, które mają za zdanie je chronić i natłuszczać. Czasami wystarczy zwykła wazelina, albo bezbarwna pomadka w sztyfcie. Trzeba też pilnować nawyku oblizywania ust, szczególnie w kącikach, gdzie skóra jest narażona na gromadzenie się wilgoci.

Reklama

Gdy zmiany nie goją się, konieczne będzie zastosowanie leków miejscowo, albo doustnie. Niektóre z nich można nabyć bez recepty, a farmaceuta powinien pomóc przy ich wyborze.

Ważne, żeby przy tego typu infekcji, często zmieniać jednorazowe maseczki ochronne, które zakładamy na twarz. Być może trzeba będzie w ciągu jednego dnia zużyć ich kilka. Gdy mamy do czynienia z zajadami, raz zdjęta maseczka nie powinna się znaleźć ponownie na ustach.

*****

Chcę pomóc 1 % - Strona Fundacji POLSAT - Jesteśmy dla dzieci

Zobacz także: 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: zajady
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy