Nietypowe objawy choroby wieńcowej

Siedemdziesięcioletni pacjent skarżył się na bóle w nadbrzuszu. Początkowo był diagnozowany w kierunku choroby żołądka.

Czy wiesz, co robić, by utrzymać serce w dobrej kondycji?
Czy wiesz, co robić, by utrzymać serce w dobrej kondycji?123RF/PICSEL

Gdy badania nie wykazały nieprawidłowości, został skierowany do poradni kardiologicznej. Wykonano spoczynkowe badanie EKG - było prawidłowe, ale w badaniach laboratoryjnych stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu. Zlecono próbę wysiłkową. W zapisie EKG pojawiły się niewielkie zmiany, mogące świadczyć o niedokrwieniu dolnej ściany serca. Skierowano pacjenta na koronarografię. Uwidoczniła zwężenie  jednej z tętnic wieńcowych.

Przyczyny

Choroba wieńcowa to stan, w którym dochodzi  do niedokrwienia mięśnia serca z powodu zwężenia tętnicy lub tętnic wieńcowych.
 Przyczyną najczęściej  są zmiany miażdżycowe, ale też: choroby układowe, RZS, zapalenia naczyń.

Dolegliwości związane z niedokrwieniem serca  mogą być ponadto skutkiem infekcyjnego zapalenia wsierdzia, wady serca, kardiomiopatii (uszkodzenia mięśnia serca), niedokrwistości. 

Objawy

Najczęstszym jest ból w klatce piersiowej - zwykle zlokalizowany za mostkiem, pośrodku lub lekko po lewej stronie. Ma charakter tępy, rozlany, może promieniować do lewego ramienia, szyi i żuchwy. Czasem towarzyszy mu duszność. Występuje po wysiłku fizycznym, pod wpływem emocji, na skutek wyjścia na zimne powietrze. Dolegliwości mijają po odpoczynku lub przyjęciu leku rozszerzającego naczynia.

Zdarza się, że objawy są mniej typowe. Ból zlokalizowany jest w nadbrzuszu, pojawiają się nudności i wymioty. Te dolegliwości mogą być związane z niedokrwieniem ściany dolnej, która styka się z przeponą.

Postępowanie

Tak zwana stabilna,  przewlekła choroba wieńcowa charakteryzuje się występowaniem dolegliwości o niewielkim nasileniu, wyłącznie po znacznym wysiłku fizycznym, ustępujących po krótkim odpoczynku. Nieleczona może jednak ulec zaostrzeniu (objawy występują coraz częściej,  po coraz mniejszym wysiłku)  i doprowadzić do ostrego  niedokrwienia oraz zawału mięśnia serca.

Jeśli doskwierają ci problemy z sercem, niezwłocznie zgłoś się do lekarza
Jeśli doskwierają ci problemy z sercem, niezwłocznie zgłoś się do lekarza123RF/PICSEL

Jeśli pojawią się objawy  sugerujące chorobę wieńcową, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Skieruje cię na: elektrokardiogram (EKG) - pokazuje zapis elektrycznej czynności serca; zwykle  w przypadku stabilnej choroby wieńcowej, w okresie bez objawów, jest prawidłowy, próbę wysiłkową - w czasie której mogą wystąpić objawy choroby, a w zapisie EKG charakterystyczne zmiany. 

W przypadku stwierdzenia choroby niedokrwiennej serca zostaniesz skierowana na badanie koronarograficzne. Pozwala ono zobrazować tętnice wieńcowe i określić, które są zwężone i mogą odpowiadać za objawy choroby. W czasie badania można przeprowadzić zabieg poszerzenia zwężonych naczyń  i wszczepienia w nie stentów. Jest to podstawowy sposób leczenia choroby wieńcowej. 

Po zabiegu konieczne jest stosowanie leków przeciwpłytkowych, zmniejszających krzepliwość krwi. Podstawowym jest kwas acetylosalicylowy, dodatkowo lekarz przepisze klopidogrel (początkowo będziesz brać dwa leki, później jeden z nich). Ma to zapobiec ponownemu zwężeniu tętnic. Bardzo ważna jest także modyfikacja trybu życia i diety, aby wyeliminować jak najwięcej czynników ryzyka.

Kto jest narażony

Choroba wieńcowa, albo szerzej, choroba niedokrwienna serca to poważny stan, który wymaga diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Czynnikami ryzyka jej wystąpienia są: wiek i płeć - to dwa czynniki, których nie da się zmodyfikować; choroba wieńcowa występuje bowiem dwa razy częściej u mężczyzn, u kobiet zaś pojawia się w późniejszym wieku; te różnice wynikają z ochronnego działania żeńskich hormonów płciowych, palenie papierosów, otyłość, zbyt wysoki poziom cholesterolu, szczególnie frakcji LDL, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca.

Zwykły sok z buraka rozwiąże poważny problemInteria.tv
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas