Nietypowe przyczyny silnego bólu głowy
Przyczyną mogą być bardzo niespodziewane. Na przykład słabe szkła w okularach, słodziki lub… remont mieszkania.
Słodzik aspartam
Jest częstym powodem bólów głowy. Na etykiecie oznaczany jest jako E951. Jego składnikiem jest fenyloalanina. Jej nadmierne spożycie zwiększa pobudliwość komórek nerwowych w mózgu. Osoby wrażliwe na fenyloalaninę mogą reagować bólem głowy.
Nasza rada. Sprawdź, czy słodzik, którym słodzisz, to czasem nie aspartam. Jeśli tak, odstaw go i przekonaj się, czy wtedy ból minie. Czytaj etykiety produktów. Aspartam jest dodawany do produktów bezcukrowych czy niskokalorycznych typu light oraz napojów. Często jest składnikiem gumy do żucia, cukierków.
Remont mieszkania
Ból głowy mogą wywołać niektóre farby, kleje, rozpuszczalniki. Zawierają bardzo szkodliwe lotne związki organiczne, tzw. LOZ lub VOC. Związki te mogą utrzymywać się w powietrzu jeszcze kilka tygodni po zakończeniu remontu, zwłaszcza gdy mieszkanie nie ma dobrej wentylacji. Ich wdychanie może skutkować bólem głowy, ale też pieczeniem oczu czy podrażnieniem skóry.
Nasza rada. Wietrz mieszkanie nawet klika razy dziennie. Przygotuj solankę, która będzie absorbowała szkodliwe zapachy. Do dużej miski z gorącą wodą wsyp sól morską - na każdy litr wody weź 5 łyżek soli. Wstaw miskę do pomieszczenia, w którym trwa remont. Wymieniaj solankę 2-3 razy dziennie.
Okulary: słabe szkła i ciasne oprawki
Zdarza się, że powodem bólu głowy są stare okulary, których szkła dawno przestały odpowiadać faktycznej wadzie wzroku. Wtedy ból dokucza po południu lub wieczorem, gdy oczy są już bardzo zmęczone. Powodem bólu głowy może być też zbyt ciasna oprawka.
Nasza rada. Kiedy musisz długo czekać na wizytę u okulisty, wybierz się do optometrysty w zakładzie optycznym. Nie zdiagnozuje choroby oczu, ale zbada je pod kątem wad wzroku, zaburzeń widzenia i dobierze odpowiednie okulary, poprawi ciasną oprawkę.
Środki czystości i kosmetyki
Coraz częściej właśnie one przyprawiają nas o ból głowy. Najbardziej płyny do mycia naczyń, kostki WC, płyny do płukania, żele pod prysznic, balsamy do ciała. Za ból głowy odpowiadają tu ftalany - związki chemiczne stosowane m.in. w kompozycjach zapachowych.
Nasza rada. Ftalany nie muszą być wymienione na liście składników na etykiecie, np. w perfumach. Mogą też kryć się pod różnymi nazwami, np. DEP, DBP. Zrezygnuj z intensywnie pachnących kosmetyków i detergentów. Najlepiej używaj bezzapachowych. Po domowych porządkach dokładnie wywietrz mieszkanie, idź na spacer.
Odwodnienie
Ból głowy jest często pierwszym jego sygnałem. Już 2 godziny bez wody lub napojów wystarcza, by organizm zaczął się buntować.
Nasza rada. Gdy boli cię głowa, zamiast tabletki wypij powoli, małymi łykami 2-3 szklanki niegazowanej wody w odstępie 20 minut. Wypicie jednorazowo dużej ilości wody nie nawodni, a jedynie wypełni pęcherz. Wodę pij niewielkimi porcjami, ale często. W ten sposób więcej jej zostanie w organizmie.