Nowa szansa dla chorych na jaskrę

Bezpłatnym badaniom w kierunku jaskry można poddać się w Centrum Jaskry w Warszawie. Placówka przeprowadza je z użyciem platformy e-jaskra opartej o sztuczną inteligencję (AI).

Badanie polega na sprawdzeniu dna oka oraz pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego
Badanie polega na sprawdzeniu dna oka oraz pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego123RF/PICSEL

Jak działa e-jaskra?

Badanie odbywa się w ośrodku. Specjalny program analizuje dane: kolorowe zdjęcia dna oka oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i zalicza je do kategorii "zdrowa" lub "chora".

Badanie jest krótkie, trwa kilka minut, a po chwili pacjent otrzymuje wynik - np. SMS-em lub e-mailem.

Jeśli system stwierdzi, że istnieje podejrzenie jaskry, wynik badania będzie zawierał również zalecenie wizyty u okulisty.

Cichy złodziej wzroku

Jaskra polega na nieodwracalnym zanikaniu nerwu wzrokowego, co skutkuje powstaniem narastających ubytków w polu widzenia. Nieleczona prowadzi do ślepoty. Ale chorobę można znacznie spowolnić.

Jaskra zazwyczaj rozwija się bardzo wolno, a w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. W grupie podwyższonego ryzyka są ludzie, w których rodzinie ktoś chorował lub choruje na jaskrę.

Chorych przybywa

Szacuje się, że to schorzenie może rozwijać się nawet u 900 tys. Polaków. Aż 70 procent przypadków choroby wykrywanych jest zbyt późno.

Badaniu powinny poddawać się raz do roku wszyscy, którzy skończą 55 lat, zwłaszcza ci z wadami wzroku, nadciśnieniem, zaburzeniami krążenia (objawem są stale zimne dłonie i stopy), cukrzycą, migreną oraz częstymi bólami głowy.

Zobacz także:

Warto pomagać! Chyba, że "chajzerujesz"Styl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas