O czym świadczy nieświeży oddech
Przykry zapach z ust to nie tylko wina próchnicy zębów. Może też oznaczać inne kłopoty zdrowotne.
Zaburzenia trawienia
Stęchły, słodkawy zapach z ust występuje przy refluksie żołądkowym, wrzodach oraz chorobach wątroby i trzustki. Jeśli wyleczysz przyczynę nieświeżego oddechu, przykry zapach ustąpi.
Kuracja octem jabłkowym przy refluksie
Przed każdym posiłkiem wypijaj szklankę letniej, przegotowanej wody z dodatkiem 2 łyżeczek octu. Możesz też 3 razy dziennie z każdym głównym posiłkiem łykać witaminę C albo przed każdym z głównych posiłków pić szklankę wody z sokiem z połowy cytryny. Kurację stosuj 6-8 tygodni. Dzięki temu zlikwidujesz niedobór kwasu żołądkowego, który jest najczęstszą przyczyną dolegliwości i sprzyja nieświeżemu oddechowi.
Sok z ziemniaka na wrzody żołądka
Dwie duże surowe ziemniaki obierz ze skórki i umyj. Wyciśnij z nich sok w sokowirówce. Dodaj do niego jedną łyżkę miodu rzepakowego. Pij 3 razy dziennie przed posiłkami - po 2 łyżki soku. Stosuj 4-6 tygodni.
Herbatka z karczocha w chorobach wątroby i trzustki
Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Kuracja polega na piciu herbatki 4 razy dziennie po pół szklanki. Czas trwania kuracji powinien wynosić minimum 2 miesiące.
Zapalenie zatok
W zalegającej wydzielinie gromadzą się bakterie tworzące związki siarki i to one często są przyczyną zgniłego zapachu z ust.
Inhalacja z soli
Garść soli wrzuć do sporej szklanej lub ceramicznej miski, zalej litrem wrzątku, mieszaj, aby sól się rozpuściła. Zaczekaj, aż roztwór wystygnie, a następnie nachyl głowę nad naczyniem, nakryj ją szczelnie ręcznikiem, zamknij oczy i wdychaj unoszącą się ciepłą parę, przez około 10-15 minut. Inhalacje rób kilka razy dziennie przez tydzień.
Choroby nerek
Zapach amoniaku w połączeniu z nadmiernym pragnieniem świadczy o chorobie nerek. Czasem tym objawom towarzyszy świąd skóry. W takim przypadku idź do lekarza, który zleci badania i skieruje do specjalisty.
Odwodnienie
Nieświeży zapach może pojawić się, gdy mamy wysuszone śluzówki i ślinianki produkują zbyt mało śliny. Zwykle czujemy go rano, zaraz po przebudzeniu. By problem ustąpił, pij codziennie półtora litra wysokozmineralizowanej wody. Jeśli to nie pomoże po 4-5 dniach, skonsultuj się z lekarzem.
Płyn do płukania ust
Miętowo-oczarowy. Wymieszaj 2 łyżki suszonych liści mięty z 3 łyżkami oczaru wirginijskiego. Do wykonania naparu będziesz jeszcze potrzebować skórki z połowy cytryny i wody destylowanej (6 l/5 zł - kupisz ją w aptece). Wodę destylowaną zagotuj w rondelku i zalej nią wymieszane zioła. Przykryj i odstaw na 20 minut. Cytrynę dokładnie wyszoruj, zetrzyj na drobnej tarce skórkę z owocu, drobno ją pokrój i wsyp do przestudzonego naparu. Odstaw na godzinę i przecedź. Przelej do butelki, zamknij i przechowuj w lodówce do 7 dni. Aby pozbyć się nieświeżego zapachu płucz usta 1-3 razy dziennie przez 2-3 tygodnie.
Zobacz także: