Odśwież oddech!

Pomoże ci codzienna pielęgnacja jamy ustnej, a zwłaszcza dziąseł i zębów. Wypróbuj więc różne sposoby, dzięki którym prawidłowo o nie zadbasz.

Zadbaj o świeży oddech
Zadbaj o świeży oddech123RF/PICSEL

Jaką wybrać szczoteczkę?

Mycie zębów ułatwią ci różne przyrządy. Od tradycyjnych manualnych (ręcznych) szczoteczek skuteczniejsze są elektryczne. Obrotowe (z małą, okrągłą główką) wykonują szybkie ruchy rotacyjne (do kilku tysięcy na minutę), dzięki czemu czyszczą o wiele lepiej niż te zwykłe. Soniczne (z podłużną główką) są delikatniejsze i emitują fale dźwiękowe, które wprawiają końcówkę w drgania. Usuwają 10 razy więcej płytki niż manualne.

Pomocne mogą być również inne szczoteczki: bardzo małe międzyzębowe o różnych rozmiarach i tzw. jednopęczkowe do trudno dostępnych miejsc i implantów. Zaopatrz się także w: nitki dentystyczne (m.in. do implantów, mostów, aparatów ortodontycznych); plastikowe, elastyczne wykałaczki z gumowymi końcówkami; tzw. niciowykałaczki z uchwytami i tabletki barwiące płytkę nazębną.

Sięgnij po sprawdzone, proste metody

Dzięki nim poczujesz się pewniej. Myj zęby po posiłkach, a przynajmniej płucz je lub żuj gumę bez cukru. A wieczorem użyj płukanki do ust, która usuwa drobnoustroje i redukuje płytkę nazębną.

Czyść też język - usuwaj nalot specjalną skrobaczką do języka lub szczotką do zębów. Pij dużo wody i napar z mięty, a kilka razy dziennie nakładaj na język 1-2 krople olejku miętowego. Po jedzeniu żuj nasiona kopru, anyż, liście pietruszki, imbir, goździki i dodawaj je do posiłków.

Ssij tabletki odświeżające oddech (z cynkiem, tymiankiem, mentolem) i używaj odświeżacza w sprayu.

Gryzienie kawałków imbiru lub żucie goździków pomagają zwalczyć nieprzyjemny zapach
Gryzienie kawałków imbiru lub żucie goździków pomagają zwalczyć nieprzyjemny zapachPicsel123RF/PICSEL

Nasze rady

Łyżkę zmielonych nasion kozieradki zalej dwiema szklankami wody i gotuj na wolnym ogniu przez 2-3 minuty. Odstaw z ognia, dodaj czubatą łyżkę rumianku i zostaw pod przykryciem na 15 minut. Możesz płukać dziąsła letnim naparem 2 razy dziennie lub okładać je na noc uzyskaną papką. Rób tak przez tydzień.

Używaj domowego irygatora

Oczyszcza nawet trudno dostępne miejsca. To sprytne domowe urządzenie działa jak myjka ciśnieniowa. Usuwa resztki jedzenia z przestrzeni między zębami, a także sprawdza się przy myciu aparatów ortodontycznych. Stosuje się je zaledwie przez 2-3 minuty.

Zamiast końcówki ma rurkę i silniczek, napędzający pompkę połączoną ze zbiornikiem na wodę, która wydostaje się z niego pod ciśnieniem. Do niektórych modeli jest dołączona szczoteczka i kilka końcówek. Masz do wyboru różne irygatory: stacjonarny (zasilany przez prąd z kontaktu), bezprzewodowy (na akumulator) albo taki, który można podłączyć do kranu.

Wlej do pojemnika ciepłą wodę lub płyn do płukania. Trzymaj urządzenie prostopadle i kieruj płyn w dane miejsca. Nie dotykaj dziąseł i zębów. W przypadku kieszonek zębowych zmień końcówkę na mniejszą. Zależnie od potrzeb dopasuj rodzaj i siłę strumienia - wybierz ruch ciągły, wirujący lub pulsacyjny.

Zdrowe zęby dzięki nowym technologiomStyl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas