Oko prosi o tlen
Soczewki kontaktowe są wygodniejsze od okularów i coraz więcej osób się na nie decyduje. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe korzystanie z soczewek może pogorszyć wzrok.
Monika nosi soczewki kontaktowe od 5 lat. Regularnie kontroluje też wzrok u okulisty. Podczas ostatniej wizyty okazało się, że z jej gałką oczną dzieje się coś niedobrego. Lekarz zauważył, że w gałkę oczną zaczęły wrastać naczynka krwionośne.
- Oku brakuje tlenu, jeśli to będzie postępować, pogorszy się wzrok - zawyrokował. Okazało się, że to wina nieprawidłowego używania soczewek kontaktowych.
Soczewka może pogorszyć wzrok
- Od soczewek kontaktowych może się pogorszyć wzrok, jeśli nie używamy ich w sposób właściwy, tzn. nosimy te same soczewki przez zbyt długi okres i nieodpowiednio je pielęgnujemy - przyznaje dr Barbara Sobejko, okulistka. I dalej wyjaśnia: - Aby oczy były zdrowe, do rogówki musi docierać odpowiednia ilość tlenu. I tu ważna jest przepuszczalność soczewki.
W trakcie noszenia coraz bardziej zachodzi ona białkiem z naszych łez. To powoduje, że coraz mniej tlenu przenika przez soczewkę. Niedotleniona rogówka traci przejrzystość, zaczynają w nią wrastać naczynka krwionośne. To pierwsze wołanie oka o tlen. Dla nas może nieodczuwalne, ale widoczne dla lekarza okulisty. Dlatego posiadacz soczewek kontaktowych powinien co pół roku zgłaszać się na wizytę kontrolną.
Ważna pielęgnacja
Aby soczewki nie zaszkodziły naszym oczom, trzeba dbać, aby zawsze były przejrzyste i czyste oraz regularnie je wymieniać.
- Przed nałożeniem trzeba starannie umyć ręce, najlepiej przeciwbakteryjnym, nieperfumowanym mydłem w płynie i wytrzeć je ręcznikiem, który nie pozostawia pyłków - podpowiada dr Sobejko. - Płyn wylewamy, bo nie wolno do tego samego znów włożyć soczewek.
Do pustego pojemniczka jeszcze raz nalewamy płyn do pielęgnacji soczewek, aby go oczyścić. Po chwili go wylewamy i suszymy, aby w wilgotnym środowisku nie namnożyły się bakterie. Pojemnik należy zmieniać raz w miesiącu. Po zdjęciu soczewki z oka, przez 10 sekund należy ją myć płynem, masując ją palcem od strony przylegającej do oka.
Równie ważna jest regularna wymiana soczewek. Nawet najlepiej pielęgnowane, mają ograniczony czas przydatności do użycia. Jeśli nosimy jednomiesięczne, wymieniajmy je najpóźniej po miesiącu, trzymiesięczne - po upływie trzech, a nie czterech miesięcy. To ograniczy możliwość odkładania się białka i osadów, a naszym oczom nie zabraknie tlenu i będą zdrowe.
Anna Pachorek