Olejek miętowy. Jak go wykorzystać?
Znany od stuleci olejek miętowy warto mieć zawsze pod ręką. Ten niedrogi i łatwo dostępny środek przyda nam się w wielu sytuacjach: pomoże zadbać o zdrowie i urodę, odstraszy owady, nada pomieszczeniom zapach świeżości. Jak go stosować?
Mięta była stosowana jako roślina lecznicza już w starożytności. Jednak olejek produkowany w procesie destylacji parą wodną wszedł do użycia znacznie później. Jakie są jego właściwości?
Przeciwbólowe właściwości olejku miętowego
Badania naukowe wykazały, że olejek miętowy może być równie skuteczny w walce z bólami głowy co paracetamol. Już odrobina naniesiona na skronie może przynieść ulgę. Najlepiej nieco go rozcieńczyć olejem bazowym np. kokosowym. Chorzy chętnie stosują też maści tygrysie, które zawierają olejek miętowy w składzie.
Olejek miętowy pomocny jest nawet w niektórych bólach migrenowych. Naukowcy przypuszczają, że środek ten jest tak skuteczny, ponieważ rozluźnia mięśnie, a także zwiększa przepływ krwi, a co za tym idzie, dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do tkanek.
W przypadku męczących bólów głowy, zanim sięgniemy po tabletkę, warto wypróbować delikatny masaż skroni z użyciem olejku, a także aromaterapię.
Ulga w przypadku nudności
Zapach olejku miętowego może przynieść ulgę w przypadku nudności np. w czasie ciąży lub chemioterapii. Wystarczy wdychać aromat, można też użyć podgrzewacza do aromaterapii lub okładu z ręcznika skropionego kilkoma kroplami olejku.
Olejek miętowy na problemy jelitowe
Dobroczynny wpływ mięty na procesy trawienne jest dobrze znany. Badacze zwracają też uwagę na użyteczność olejku miętowego w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Metaanaliza z 2019 roku pokazała, że łagodzi on objawy znacznie skuteczniej niż placebo. Jednak w takim przypadku zalecane jest stosowanie olejku w żelowych kapsułkach, które rozpuszczają się dopiero w jelitach.
Prawdopodobnie i w tym przypadku to rozkurczowe właściwości olejku mają ogromne znaczenie.
Na ukąszenia owadów
Olejek miętowy złagodzi też świąd wywołany ukąszeniem owadów lub gojeniem się blizn. Olejku nie należy jednak stosować na zraniona skórę.
Jako dodatek do kosmetyków
Kropa olejku miętowego to idealny dodatek do masek do włosów. Zadziała odświeżająco, pomoże zwalczyć łupież i zahamuje nadprodukcję sebum oraz przetłuszczanie się skóry głowy.
Olejek miętowy w domu
To idealny dodatek do domowych środków czystości. Wnosi aromat świeżości, działa antybakteryjnie, ale też odstrasza owady.
Przeciwwskazania
Olejku miętowego nie powinny (doustnie) stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Może on także wchodzić w interakcje z niektórymi lekami dlatego stosowanie doustne najlepiej skonsultować z lekarzem.