Olejki eteryczne uśmierzą bóle mięśni i stawów
Składniki aktywne olejków szybko dotrą do źródła bólu. Oddziałują na konkretne miejsce i nie obciążają całego organizmu. Ale uwaga, to silnie skoncentrowane substancje, które mogą cię uczulić, a nawet poparzyć. Dlatego zawsze je rozcieńczaj w oleju nośnikowym, na przykład ze słodkich migdałów lub w oliwie z oliwek. Nigdy też nie zażywaj ich wewnętrznie.
Jak kupować
Olejek zapachowy, olejek identyczny z naturalnym czy perfumowany to nie to samo co eteryczny. Jeśli ma ulżyć w bólu, a nie tylko pięknie pachnieć, na opakowaniu musi mieć napis "olejek eteryczny" i nazwę łacińską rośliny, z której został pozyskany.
O jakości olejku wiele mówi zapach. Zanim zdecydujesz się na zakup, poproś sprzedawcę, by wylał kroplę na papier i powąchaj ją. Jeśli nie pojawi się "chemiczny" zapach (a kropla po wyschnięciu nie zostawi śladu), możesz kupić olejek - nie jest syntetyczny.
Który wybrać
Najlepsze olejki, które przyniosą ulgę w bólach mięśniowych i stawowych to:
majerankowy - pomoże, gdy cierpisz na reumatyzm, artretyzm oraz nerwobóle,
lawendowy - stosuj w napięciowych bólach mięśni, bólach reumatycznych lub zwyrodnieniowych kręgosłupa,
eukaliptusowy, bazyliowy, rozmarynowy - łagodzą bóle reumatyczne i w artretyzmie,
goździkowy - oprócz dolegliwości ze strony stawów ukoi też nerwobóle.
Zawsze sprawdź przeciwwskazania do stosowania danego olejku eterycznego.
Stosowanie
Warto to robić na kilka sposobów, a zacząć od kompresów.
Kompresy
Po dwie krople olejku rozmarynowego, bazyliowego i kadzidłowego rozpuść w łyżce oleju. Wlej do połowy szklanki ciepłej wody. Zamocz w niej gazę tak, aby wchłonęła cały płyn.
Przyłóż na bolące miejsce na godzinę. By utrzymać ciepło kompresu, owiń go pledem.
Nacierania
Cztery krople wybranego olejku eterycznego (albo np. dwie krople rozmarynowego i dwie cynamonowego) rozpuść w łyżce stołowej oleju z pestek winogron. Nacieraj bolące miejsce dwa razy dziennie.
Masaże
Dwie krople olejku eukaliptusowego, dwie olejku lawendowego i jedną rozmarynowego rozpuść w łyżce oliwy z oliwek.
Masuj bolące miejsca od dwóch do czterech razy dziennie. W razie potrzeby powiel ilość składników.
Kąpiele
10-15 kropli wybranego olejku (lub kilku, ale łącznie) wymieszaj z łyżką miodu i łyżką oliwy z oliwek. Dodaj do wanny wypełnionej w 1/3 ciepłą wodą, o temp. 36°C.
Rozprowadź olejki na powierzchni wody i zanurz się w wannie na 15 minut. D Taką kąpiel warto przeprowadzić przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Zobacz także: