Opryszczka atakuję często właśnie jesienią
Jak skutecznie chronić się przez uciążliwymi pęcherzykami
Wirusy herpes wywołują wiele różnych chorób, np.: opryszczkę typu 1 i 2, ospę wietrzną, półpasiec. Wirus opryszczki typu 1 najczęściej atakuje okolice ust, gdzie pojawiają się jednakowe, maleńkie, przezroczyste pęcherzyki wielkości łebka od szpilki.
Skóra w tym miejscu boli, swędzi. Potem płyn w pęcherzykach robi się mętny, pęcherzyki pękają, zmiana zaczyna się goić, pojawia się strupek, którego nie wolno zrywać, bo może pozostawić po sobie bliznę. Nie należy pęcherzyków na siłę przebijać.
Utajony wirus
Wirusa opryszczki najczęściej łapiemy w dzieciństwie. Nikt jednak nie wie, kiedy to się dzieje. Najczęściej jest to typ 1, czyli opryszczka wargowa, typ 2 - to płciowa. Dermatolodzy podkreślają jednak, że obecnie te wirusy nie są już przypisane do wymienionych miejsc ciała. Są osoby, które mają oba typy wirusów i na ustach, i w okolicach intymnych. Pośladki są bardzo częstym miejscem, w którym występuje wirus opryszczki, szczególnie u kobiet.
Nie wszyscy zarażeni wirusem opryszczki chorują. Wirus kryje się w zakończeniach nerwowych, atakuje przy spadku odporności. Dlatego często opryszczka pojawia się przed miesiączką oraz jesienią, gdy panują infekcje. Opryszczka często też pojawia się po zakażeniach bakteryjnych, np. anginie.
Gdy zaatakuje oko
Opryszczka typu 1 pojawia się na ustach, ale może też w gardle, w nosie, na palcu czy dłoni. Jest to dosyć trudne do rozpoznania, ponieważ mało kto się spodziewa opryszczki w takich miejscach. Możesz mieć pewność, że to opryszczka, gdy pojawiającym się na skórze pęcherzykom w tych nietypowych miejscach towarzyszy silny ból, który promieniuje.
Jeżeli masz gdzieś na ciele dziwne pęcherzyki, które nie bolą przy dotykaniu ich, jest mało prawdopodobne, że to opryszczka. Czasem opryszczka pojawia się na oku. Dzieje się tak najczęściej, gdy potrzesz ręką oko po tym, jak dotykałaś wargi z pęcherzykami. Opryszczka w oku może spowodować zapalenie powieki, spojówki lub rogówki, a to grozi nawet utratą wzroku.
Jeśli więc pojawi się wodnista wydzielina z oczu, ból, zaczerwienienie brzegów powiek, pęcherzyki i pogorszenie widzenia - nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Leczenie opryszczki oka zawsze musi się odbyć pod kontrolą specjalisty.
Skuteczne preparaty
Dawniej nie było leków na wirusa herpes, lekarz przepisywał czasem maść z antybiotykiem, by zmniejszyć ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Dziś opryszczkę leczy się acyklowirem w formie tabletek doustnych lub kremu, żelu do smarowania. Można też stosować żel z krzemionką. Wysuszający preparat na bazie kwasu krzemowego stosuje się na każdym etapie opryszczki.
Zobacz również: