Reklama

Reklama

Pasta do zębów z fluorem czy bez?

​Większość past dostępnych na rynku zawiera fluorek sodu, ale w ograniczonym stężeniu. W niewielkiej ilości związek ten wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą (fluor bierze udział w tworzeniu układu kostnego). Jednak jego nadmiar może być też szkodliwy.

Gdy jest go za dużo, prowadzi do fluorozy zębów i szkieletu, czyli kruszenia się zębów oraz powstawania plam na ich powierzchni, a także osłabienia kości. Głównym źródłem fluoru jest woda. W niewielkich ilościach występuje też w rybach, herbacie i serach podpuszczkowych. Od czasu do czasu można więc sięgać po pasty bez fluoru, które w swoim składzie też mają składniki chroniące przed próchnicą.

Domowa pasta do zębów. Wymieszaj: 2 łyżki oleju kokosowego 1 łyżeczkę sody oczyszczonej 2 kapsułki węgla. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że najważniejsza jest technika mycia - stosujemy ruchy wymiatające i czyścimy ząb po zębie oraz czas. Myjemy zęby przynajmniej 2 minuty i nie płuczemy ich zbyt. No i unikamy cukru, bo ten najbardziej szkodzi zębom. 

Reklama

Zobacz także:


Twoje Imperium

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy