Pięć sposobów, dzięki którym unikniesz łzawienia oczu
Łzawienie oczu to dość powszechny problem, który bywa bardzo uciążliwy. Oto pięć rad jak temu zapobiec.
1. Mrugaj i kręć ósemki
Regularna gimnastyka oczu nawilży gałkę oczną, zapobiegając przesuszaniu śluzówek i późniejszemu "wyrzutowi" łez.
Jak ćwiczyć wzrok?
Cztery razy dziennie przez minutę staraj się szybko mrugać. Następnie spójrz jak najdalej, a później jak najbliżej (na zmianę, po pięć razy). Potem, trzymając głowę wyprostowaną i w bezruchu, spójrz do góry, do dołu, w prawo i w lewo. Powtórz ćwiczenie pięć razy. Teraz postaraj się narysować oczami koła - raz w jedną, raz w drugą stronę. Na koniec wyobraź sobie przewróconą cyfrę osiem i obwiedź wzrokiem po jej obwodzie. Rozpocznij od lewej dolnej części brzuszka ósemki.
2. Przemywaj ziołowymi naparami
Do gotującej się wody wsyp pół łyżeczki suszonej kolendry albo wrzuć gałązkę świeżej. Potrzymaj na ogniu jeszcze dwie, trzy minuty, zestaw i wystudź. Przemywaj naparem oczy dwa razy dziennie, a powinny przestać łzawić.
Rumianek też dobry
Dwie łyżeczki suszonych koszyczków rumianku zalej połową szklanki wrzątku i odstaw na kwadrans. W przestudzonym naparze namocz płatki kosmetyczne i połóż na powieki na 10 minut. Powtarzaj zabieg rano i wieczorem. Uwaga, rumianek może nieco rozjaśnić rzęsy!
3. Wkrop sztuczne łzy
Oczy łzawią, a ty masz jeszcze "dodawać" im wilgoci? Tak, bo czasami nadmierne wydzielanie łez świadczy o niewłaściwym ich składzie, infekcji, nadwerężeniu wzroku albo pojawieniu się w oku ciała obcego. Wówczas, zakrapiając sztuczne łzy, wyregulujesz ilość tych "prawdziwych" i oczy przestaną łzawić. Takie krople możesz kupić w każdej aptece. Są w jednorazowych opakowaniach lub w buteleczkach. Zakraplaj nimi oczy cztery razy dziennie.
Róże na oczy
Dobre efekty przyniesie woda różana. Możesz kupić ją gotową, a w sezonie dwie łyżki płatków róż zalać szklanką ciepłej wody i odstawić na dwa dni. Aplikuj wprost do oka kilka jej kropel.
4. Zastosuj dietę
Jeśli twoje oczy często są zaczerwienione i łzawią, zadbaj o właściwą dietę. Składnikami niezbędnymi dla prawidłowego ich funkcjonowania, są witaminy i minerały.
Co jeść, aby dobrze widzieć?
W twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć marchewek, wątróbki i żółtek jaj. Zawierają one witaminę A, która spowalnia starzenie się oczu, zapobiega pogrubianiu się spojówki i rogówki, a tym samym dba o dobrą kondycję oczu. Pokochaj jagody, borówki i bakłażany. Zawierają antocyjany (przeciwutleniacze), które chroniąc naczynka krwionośne oczu, zapobiegają schorzeniom wywołującym łzawienie. Często sięgaj po tłuste ryby (makrela, łosoś), bo są źródłem kwasów Omega 3, które uodparniają tkanki oka na infekcje i poprawiają mikrokrążenie.
5. Przyłóż okład
By wspomóc leczenie zapalenia i złagodzić towarzyszące mu łzawienie, ale także pieczenie i uczucie piasku pod powiekami, wypróbuj okłady z surowego ziemniaka. Pokrój kartofel na plasterki i połóż je na oczach na 15 minut. Powtarzaj zabieg przez kolejne trzy, cztery dni.
Sięgnij po lawendę
Do połowy szklanki bardzo ciepłej wody (gorącej, ale nie wrzącej) dodaj 10 kropli olejku lawendowego. Zamocz w miksturze ręczniczek, wykręć go i połóż na oczy. Trzymaj kompres dotąd, aż wystygnie. Zabieg powtarzaj trzy razy dziennie, a szybko poczujesz wyraźną ulgę.
Zobacz także: