Reklama

Podstępna jaskra

To choroba oczu, która może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego.


Potrafi manifestować się bólami głowy - szczególnie rano, po wstaniu z łóżka. Pojawia się też nieostre widzenie oraz powtarzające się zapalenie spojówek.

Gdy choroba jest zaawansowana, występują ataki objawiające się dotkliwymi bólami oczu, widzeniem tęczowych kół wokół źródeł światła, dołącza do tego zawężanie się pola widzenia, gorączka, nudności, wymioty i nadmierna potliwość - to tzw. jaskra ostra.

Jeśli objawy występują okresowo, a potem znikają, mogą sugerować jaskrę podostrą.

Przyczyny i leczenie

Komory oczu wypełnia tzw. ciecz wodnista, która odżywia je i oczyszcza. Gdy przepływ cieczy zostaje zaburzony, ciśnienie wewnątrz oka rośnie, przyczyniając się do postępującego obumierania włókien nerwowych siatkówki. To prowadzi do całkowitej utraty widzenia przez chore oko.

Reklama

Zanim choroba zacznie dawać objawy, jedynym sposobem na jej wykrycie i ewentualne zahamowanie są regularne badania. Leczenie zaczyna się od leków obniżających ciśnienie śródgałkowe i poprawiających ukrwienie nerwu wzrokowego. Jeśli ta terapia nie przyniesie efektów, lekarz może zdecydować o interwencji chirurgicznej, której celem jest umożliwienie wypływu cieczy wodnistej.

***Zobacz także***

Jak naturalnie zapobiegać?

  • Co dzień przez kilka minut ćwicz mięśnie wokół oczu. Przewracaj nimi w górę, w dół i na boki. Sięgaj wzrokiem raz blisko, raz daleko. Napinaj mięśnie powiek dolnych oraz przyciskając palcami czoło, staraj się podnosić brwi. To poprawia również krążenie i rozszerza pole widzenia.

  • Czując "piasek" pod powiekami, stosuj sztuczne łzy, rób okłady ze świetlika, rumianku, nagietka czy czarnej herbaty.

  • Nawilżaj powietrze w domu za pomocą elektrycznych urządzeń, kamionkowych pojemników czy nawet mokrego ręcznika. Wysuszenie gałek ocznych sprzyja infekcjom i podrażnieniom, które mogą przyspieszyć rozwój jaskry.

  • Nie czytaj w półmroku. W takich warunkach oczy się męczą, dochodzi do osłabienia mięśni.

  • Ogranicz spożycie soli - nadmiar podwyższa ciśnienie krwi, a także śródgałkowe.

  • Stosuj dietę zmniejszającą ryzyko rozwoju jaskry. Postaw na ananasy, truskawki i cytrusy - zawierają związki, które chronią oczy. Sięgaj też po jagody, borówki, wiśnie, żurawiny, owoce czarnego bzu i czarnej porzeczki, marchew, pomidory, brzoskwinie, orzechy i sezam, kapustę, paprykę. W codziennym menu powinny się również znaleźć ryby, jaja, pełnoziarniste pieczywo, awokado, groch, owoce morza, jarmuż, szpinak, natka pietruszki.

  • Walcz z nadwagą. Nadmierne kilogramy często łączą się ze wzrostem cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi. To z kolei przyspiesza rozwój miażdżycy, która jest zabójcza dla oczu i może wpłynąć na powstanie jaskry.

  • Koniecznie rzuć palenie. Nikotyna zwiększa ciśnienie krwi, co jest w stanie prowadzić do zaburzeń funkcjonowania oczu.


Ważne

Wiele osób nie wie, że choruje na jaskrę. Nawet uszkodzenie wzroku nie zawsze jest w porę zauważone, bo braki w jednym oku mogą być kompensowane przez drugie lub ośrodkowy układ nerwowy.

Gdy zmiany zostaną wykryte, często jest za późno, by można było uratować wzrok.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama