Reklama

Reklama

Polub cynamon i miód

​ Wszyscy w kuchni mamy cynamon i miód. A jeśli nie, zawsze można je kupić. Warto. Mieszanka z nich przyrządzona naprawdę dużo może - odchudza, wzmacnia serce, leczy stawy, poprawia odporność....

 Tylko zadbaj, by oba składniki  były wysokiej jakości. 

Jaki cynamon?

 Są dwa rodzaje tej korzennej przyprawy - cejloński - zwany także prawdziwym. I takiego właśnie poszukujemy w sklepie. Ma jasnożółtą barwę i słodkawy smak, jest delikatnie piekący. Ten rodzaj cynamonu ma niewielką ilość kumaryny (substancji zapachowej występującej  w produktach spożywczych i kosmetycznych), wokół której jest sporo zamieszania. Ponoć nadmierne jej spożywanie ma toksyczny wpływ na wątrobę, ale nie zostało to ostatecznie potwierdzone.

Aby cynamon zaszkodził człowiekowi, dzienna dawka musiałaby przekraczać 40 g (1 łyżeczka cynamonu to  4 g).

Reklama

Drugi rodzaj cynamonu  to przyprawa gorszej jakości  i tańsza, pochodząca z Chin - tzw. cynamon cassia - brązowy i ostrzejszy  w smaku. Zawiera więcej kumaryny. Ten rodzaj cynamonu najczęściej kupujemy w sklepach. 

Na co pomaga

Zapalenie stawów. Dwie łyżki miodu i jedną łyżkę cynamonu dodaj do szklanki z wodą. Napój pij rano i wieczorem. Wpływa to korzystnie na zmniejszenie bólu oraz poprawia ruchomość stawów.

Poprawia trawienie i odchudza. Dokuczają Ci zaparcia lub wzdęcia, chciałabyś zrzucić parę kilogramów? Cudowna mieszanka może Ci pomóc. Wymieszaj cynamon z miodem  w proporcjach 1:2 w wodzie. Wsyp 1 łyżeczkę przyprawy do szklanki  i zalej gorącą wodą. Kiedy napój wystygnie do temp. minimum 40 st. C, rozpuść miód. Taką miksturę pij 2 razy dziennie - połowę na czczo, a drugą połowę wieczorem przed snem. 

Wzmacnia serce. W tym celu przygotuj pastę: 2 łyżeczki cynamonu wymieszaj z trzema łyżeczkami miodu.  Smaruj nią kanapki zamiast dżemem. Pasta obniża poziom cholesterolu  w tętnicach i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Sprawdza się w przeziębieniu.

Ponieważ i miód, i cynamon działają antybakteryjnie oraz antywirusowo pomagają w leczeniu infekcji. Wymieszaj 1 łyżeczkę miodu z 1/4 łyżeczki cynamonu w szklance ciepłej wody. Napój pij 3 razy dziennie przez 3 dni.

Podwójna siła

 Miód ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Obecne w nim acetylocholina i potas wzmacniają serce.

Cynamon przyspiesza proces odchudzania, jest środkiem przeciwzapalnym i rozgrzewającym. A cynamon z miodem to lek na wiele chorób.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama