Pomidory w każdej postaci
Świeże czy przetworzone – są pyszne w każdej postaci.
Są wszechstronne. W sezonie najlepiej jeść świeże pomidory. Ale wtedy warto też przygotować z nich przetwory. Pomidory przetworzone są uważane za zdrowsze niż świeże, bo mają sporo antynowotworowego likopenu. Warto pasteryzować pomidory. Będą świetną alternatywą dla sklepowych z puszki. Możemy wykorzystać je m.in. do zup, sosów, zapiekanek, warzywnych gulaszy itp. Zaś kiszone pomidory to doskonała przystawka, wzbogacą smak mięs, sałatek.
Domowy sos czy przecier pomidorowy przyda się do zup, makaronów, mięs czy pizzy. Smak lata zatrzymają domowe suszone pomidory. Co prawda nie ma warunków, by suszyły się w słońcu, ale możemy użyć piekarnika (temp.60-70ºC). Gdy ususzone zalejemy ciepłym olejem, mogą miesiącami stać w spiżarni.
Daktylowe
Niewielkie, mają suchy miąższ, ale intensywny, słodki smak. Nadają się do przystawek, makaronów, risotto, dań z soczewicy. Świetne na sos do spaghetti oraz jako przekąska dla dzieci.
Koktajlowe
Małe o wyrazistym lekko słodkim smaku. Bywają w różnych kolorach - czerwone, żółte, pomarańczowe. Sprawdzą się w sałatkach, daniach z makaronu oraz do koreczków. Doskonale komponują się z czarnymi oliwkami.
Zielone
To pomidory niedojrzałe. Nie nadają się do jedzenia na surowo - mają szkodliwą tomatynę. Jest jednak neutralizowana przez wysoką temperaturę. Najlepsze smażone i na przetwory - konfitury, sałatki.
Śliwkowe
O charakterystycznym podłużnym kształcie, mają niewiele pestek. Są dość uniwersalne, praktycznie do każdego dania. Idealne do wszelkich przetworów, zwłaszcza do marynowania i suszenia.
Malinowe
Soczyste, mięsiste, bardzo aromatyczne. Najlepsze do jedzenia na surowo,sałatek, leczo, warzywnych zapiekanek. Pokrojone w plastry wybornie smakują skropione oliwą, posypane świeżym oregano.
37/2016 Świat i Ludzie