Pomoc w menopauzie
Ziołowe kuracje po pięćdziesiątce.
Życiem kobiety sterują hormony. Ich praca wpływa na samopoczucie, zdrowie, kondycję i wygląd. Gdy gospodarka hormonalna jest zaburzona, pojawia się depresja, problemy ze snem, przewlekłe zmęczenie, brak wiary w siebie. Skóra staje się szara i sucha, włosy wypadają, a kości bardziej podatne są na złamania.
Jednak natura to sprzymierzeniec kobiety i posiada dużo lekarstw. Liście, owoce, korzenie i kwiaty wielu roślin zawierają substancje pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy.
Rośliny, takie jak czerwona koniczyna, nagietek, len czy chmiel, nazywane ziołami dla kobiet, zawierają fitoestrogeny, które regulują poziom estrogenu. Natomiast przywrotnik czy krwawnik regulują poziom progesteronu.
Oto kilka prostych i sprawdzonych sposobów na to, jak pomóc sobie w tym trudnym czasie. Niemniej warto pamiętać o konsultacji z lekarzem, zwłaszcza gdy przyjmujemy leki.
Na mocne serce - głóg
Jego kwiaty i owoce są przyjazne sercu. Zawierają flawonoidy oraz ich pochodne puryny. Związki te wnikając do naczyń wieńcowych serca rozszerzają je, dzięki czemu krew krąży swobodnie.
Głóg zapobiega wczesnemu zwyrodnieniu mięśnia sercowego, napadowemu kołataniu serca czy częstoskurczowi.
Przepis: 1 łyżkę stołową owoców zalać szklanką wrzącej wody i gotować na małym ogniu 10 minut. Zestawić z ognia, dodać łyżeczkę kwiatów i odstawić pod przykryciem do naciągnięcia. Pić małymi łykami 2 razy dziennie przez 2 miesiące.
Na równowagę hormonalną - koniczyna czerwona
Zawiera fitoestrogeny (hormony roślinne), które wyrównują poziom estrogenów. Ich poziom nie może być zbyt wysoki, ani zbyt niski.
W lecznictwie używa się zarówno kwiatów jak i listków. Można pić w formie herbatki lub w stanie świeżym, latem delikatne różowe kwiatki dodawać do sałatki, posypywać kanapki.
Listki natomiast po posiekaniu stosować zamiast natki pietruszki jako dodatek do zupy.
Przepis: kilka świeżych lub 1 łyżkę stołową suszonych kwiatów i liści koniczyny zalać gorącą wodą i parzyć aż napar przestygnie. Pić raz dziennie. Dzienna dawka świeżych kwiatów, które można zjeść to 6 sztuk.
Przeciw uderzeniom gorąca
Okresowi przekwitania często towarzyszą nieprzyjemne uderzenia gorąca. Można temu zaradzić stosując miksturę z soli, cytryny i naparu szałwii, w formie kąpieli całego ciała lub przedramion.
Działa ożywczo i redukuje nadmierną potliwość.
Przepis: sok z całej cytryny, szklankę naparu szałwii oraz ½ szklanki soli morskiej należy wlać do wanny z chłodną, ale nie zimną wodą. Zanurzyć się w wodzie aż po szyję na 15-20 minut.
Po tym czasie spłukać ciało również chłodną wodą i bez wycierania zawinąć w ręcznik.
Gdy czasu jest mniej a istnieje potrzeba schłodzenia ciała, ulgę przyniesie kilkuminutowe moczenie przedramion w misce z chłodną wodą z dodatkiem tych samych składników.
Na dobry nastrój
Wahania nastroju to kolejny nieprzyjemny objaw towarzyszący kobiecie w czasie menopauzy. Należy odpowiednio dobrać zioła, które przez swoje właściwości na długi czas zapewniają dobry nastrój.
Przepis: do sporego słoika wsypać 50g ziela dziurawca, 20g korzenia arcydzięgla, 20g ziela melisy cytrynowej, 10g lawendy, 10g kwiatów nagietka i 10g mięty pieprzowej.
Zioła zmieszać i trzymać w ciemnym miejscu. Każdego dnia 3 razy dziennie 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 15 minut do naciągnięcia i wypić.
Zioła te uspokoją, zrelaksują, poprawią nastrój i dzięki obecności korzenia arcydzięgla wyrównają pracę hormonów.
Na mocne kości - kwiaty stokrotki
Ratunkiem na pierwsze objawy osteoporozy może być użycie kwiatów stokrotki, które dzięki zawartości związków takich jak saponiny i flawonoidy, kwas fumarowy czy inulina regenerują tkankę kostną.
Przepis: 5-8 kwiatków stokrotki zaparzyć w szklance gorącej wody i po wystudzeniu wypić. Stokrotki można też jeść na surowo.
Na spokojny sen - chmiel
Na problemy z zasypianiem oraz wybudzaniem pomoże herbata z szyszek chmielu wypita godzinę przed snem.
Przepis: łyżeczkę szyszek chmielu zalać zimną wodą i gotować 5 minut na wolnym ogniu od momentu wrzenia. Przecedzić, wystudzić do temperatury 40 st C i dosmaczyć naturalnym miodem. Stosować do ustąpienia objawów.
29/2014 Rewia