Porcja zieleni na talerzu
Jak codziennie bez wysiłku dbać o zdrowie i urodę?
Zielone warzywa to prawdziwa bomba odżywcza. Dlaczego powinny znaleźć się w menu codziennie?
Botwinka, koperek, natka - warzywa te zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, znacznie więcej niż ich jadalne korzenie. W botwince jest trzy razy więcej wapnia niż w korzeniu buraka, a zawartość wit. A - aż 300 razy większa.
Ponadto ich ogromną zaletą jest wysoka zawartość chlorofilu - barwnika roślinnego o budowie zbliżonej do ludzkiej hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi). I to dzięki niemu zielone warzywa świetnie wpływają na układ krwionośny, sprzyjają regeneracji komórek, gojeniu się ran, poprawiają odporność, oczyszczają organizm.
Biorą też udział w wytwarzaniu wit. A, E i K, walczą z komórkami nowotworowymi.
Botwinka dla młodości
Zielone liście buraka wyróżniają się zawartością potasu, wapnia i magnezu. Zawierają też sporo wit. E zwanej witaminą młodości. Ma ona właściwości antyoksydacyjne i wymiata z organizmu wolne rodniki, opóźniając starzenie. Botwinka oczyszcza organizm z toksyn, odkwasza i koi nerwy. Ma bowiem sporo wit. z grupy B wspomagających pracę układu nerwowego.
Brokuł kontra rak
Dostarczy nam sporo wapnia, potasu i żelaza. Brokuły zawierają sulforafan - substancję, która niszczy komórki nowotworowe i zmniejsza ryzyko wrzodów żołądka. Najzdrowsze są kiełki brokułowe oraz dojrzałe warzywo gotowane kilka minut lub spożywane na surowo. Brokuły dłużej gotowane tracą swe właściwości.
Natka na anemię
To jedno z największych źródeł wit. C, która uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia przyswajalność żelaza pochodzącego z posiłków. Dzięki temu może zapobiegać niedokrwistości. Dlatego natkę warto dodawać do posiłków bogatych w żelazo, np. kaszy jaglanej, dań z warzyw strączkowych.
Z zielonych listków można też przygotować napój dobry przy anemii. Natkę połącz z sokiem z cytryny, dodaj miód i wodę. Pij dwie szklanki dziennie.
Koperek dla cery
Zawiera beta-karoten (prowitaminę A), który wspomaga usuwanie z organizmu wolnych rodników, opóźniając starzenie się skóry. Jego przyswajalność wspomaga olej. Koperkowi nie szkodzi niska temperatura, mrożony nie traci swych właściwości.
30/2014 Świat i Ludzie