Pożegnaj obstrukcje

Brak ruchu, dieta uboga w błonnik, stres - i kłopoty z wypróżnieniami gotowe. Dobrze funkcjonujące jelita powinny się oczyszczać raz dziennie lub co dwa dni.

Jedno surowe jabłko przed posiłkiem potrafi zdziałać prawdziwe cuda
Jedno surowe jabłko przed posiłkiem potrafi zdziałać prawdziwe cuda123RF/PICSEL

Częste zaparcia mogą prowadzić do uchyłków jelit i stanów zapalnych, hemoroidów, wzdęć. Przewlekłe obstrukcje utrudniają także przyswajanie składników odżywczych. Jak najszybciej wprowadź do jadłospisu produkty wysokobłonnikowe.

Na śniadanie owsianka z ziarnami słonecznika, pestkami dyni, suszonymi śliwkami i daktylami. Zupa jarzynowa i gruba kasza z warzywami - na obiad, a ciemne pieczywo - na kolację. Unikaj słodyczy, alkoholu, napojów gazowanych. Pij 6 szklanek płynów dziennie (oprócz kawy i herbaty), w tym raz dziennie kompot z suszu. Nie stosuj przez dłuższy czas leków przeczyszczających - rozleniwiają jelita. I co najważniejsze: trzeba się ruszać!

Półgodzinny szybki spacer na świeżym powietrzu to niezbędne minimum aktywności fizycznej na co dzień. Ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, przyspiesza krążenie krwi. Dzięki temu jelita i organy wewnętrzne są lepiej ukrwione i dotlenione. A gdy jelita pracują sprawniej, to przemiana materii przyspiesza.

Zioła i owoce

Te zioła i owoce mają działanie przeczyszczające. Można wybrać tylko te, które nam smakują i pić 1-2 razy dziennie, najlepiej z przerwami co kilka dni, w postaci naparów lub odwarów. A są to: bez czarny, jarzębina, prawoślaz, szakłak pospolity, nasiona babki plesznik, tarnina, ślaz, tatarak, cykoria podróżnik, liść senesu, pokrzywa, mniszek lekarski.

Jabłka

By poprawić perystaltykę jelit, warto codziennie zjadać jedno surowe jabłko godzinę przed posiłkiem. Ten owoc zawiera pektyny i błonnik - działają one pobudzająco na pracę jelit. Jeśli nie lubisz surowych jabłek, można je obrać ze skórki i zagotować ze szczyptą cukru, cynamonem i goździkami. Zjadaj małą miseczkę gotowanego jabłka przed kolacją.

Suszone owoce

W jednym ze szpitali kanadyjskich podawano chorym codziennie łyżkę dżemu z suszonych owoców. Zaparcia zniknęły! Oto przepis: 15 dag suszonych śliwek, 15 dag suszonych daktyli, 350 ml wrzącej wody. Owoce posiekaj, zalej wodą, gotuj do zgęstnienia. Codziennie jedz łyżkę lub dwie. Można też namoczone na noc suszone śliwki jeść je z miodem i sokiem z cytryny.

Tego unikaj

Przy zaparciach lepiej zrezygnować ze słodyczy i alkoholu. Cukier spowalnia procesy trawienne w jelitach, alkohol utrudnia trawienie wielu substancji odżywczych, a czekolada "zatyka" jelita. Oczywiście jedna kosteczka czekolady zjedzona raz na 2 dni nie zaszkodzi, ale na pewno nie więcej. Zrezygnuj też z potraw smażonych, szczególnie z czerwonego mięsa, które jest trawione nawet kilka dni.

Świat i Ludzie 43/2013

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas