Prawdy i mity o higienie uszu

Najczęstsze pytania i wątpliwości.

Próby samodzielnego wyczyszczenia uszu patyczkami z watką często źle się kończą, np. uszkodzeniem błony bębenkowej i utratą słuchu
Próby samodzielnego wyczyszczenia uszu patyczkami z watką często źle się kończą, np. uszkodzeniem błony bębenkowej i utratą słuchu123RF/PICSEL

1. Ucho czyścimy patyczkiem kosmetycznym. NIE

Patyczkami możemy oczyścić jedynie małżowinę, czyli zewnętrzną część ucha. Próby samodzielnego wyczyszczenia uszu patyczkami z watką często źle się kończą, np. uszkodzeniem błony bębenkowej i utratą słuchu.

2. Najlepsza do mycia uszu jest woda z mydłem. TAK

To dobry sposób dbania o ich higienę. Starajmy się myć je codziennie, używając do tego zabiegu małych palców. Po kąpieli osuszmy je z nadmiaru wody ręcznikiem papierowym.

Gdy objawy nasilą się, chore ucho powinien obejrzeć lekarz
Gdy objawy nasilą się, chore ucho powinien obejrzeć lekarz123RF/PICSEL

3. Woskowinę usuwamy sami. NIE

Czop woskowinowy, który zgromadził się w przewodzie słuchowym i powoduje szumy uszne oraz zaburzenia słuchu, usuńmy u lekarza rodzinnego lub laryngologa, np. poprzez płukanie ucha lub pod mikroskopem usznym.

4. Gdy ucho pobolewa, pomogą krople do uszu. TAK

Przy zapaleniu ucha, doraźnie przez jeden, dwa dni, możemy zastosować krople do uszu. Jednak, gdy objawy nasilą się, chore ucho powinien obejrzeć lekarz.

Zobacz także:

„Droga przez mąkę”, czyli rozmowy o literaturze i kuchniStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas