Prawdy i mity o nadciśnieniu
Co trzeci Polak ma za wysokie ciśnienie. Mimo że to powszechna choroba, nie wiemy, skąd się bierze.
Jeśli nadciśnienie zostanie wykryte wcześnie i będzie dobrze leczone, mamy duże szanse, że będziemy dłużej i lepiej żyć. Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej o tej chorobie. Co jest prawdą, a co mitem?
U starszych osób nie należy nadmiernie obniżać ciśnienia. MIT.
Zaleca się jak najwcześniejsze - po diagnozie - stosowanie leków i obniżanie go do poziomu 130/80 mmHg. To pozwoli uniknąć w przyszłości udaru, niewydolności serca i zawału. Z badań wynika, że jeden miesiąc terapii oznacza jeden dzień życia dłużej.
Większość seniorów ma nadciśnienie. PRAWDA.
Wraz z wiekiem ciśnienie się zwiększa, bo poddawane przez lata dużemu naciskowi naczynia twardnieją, a serce musi ciężej pracować, aby w takie sztywne naczynie wtłoczyć krew. Do powstawania nadciśnienia przyczynia się nie tylko sam wiek. Seniorzy często mają nadwagę i otyłość, są mało aktywni fizycznie, za dużo solą, palą papierosy. Poza tym starsze osoby częściej chorują na schorzenia, którym towarzyszy nadciśnienie. Najczęściej są to przewlekłe choroby nerek oraz cukrzyca.
Ból głowy świadczy, że masz nadciśnienie. MIT/ PRAWDA.
Nie ma takich dolegliwości, które dobitnie świadczą o nadciśnieniu. Powszechnie uważa się, że o chorobie może świadczyć silny ból głowy, zaburzenia widzenia czy szumy w uszach. To nie zawsze prawda. Jeśli przy wystąpieniu takich dolegliwości zmierzysz sobie ciśnienie, możesz - przy okazji - wykryć nadciśnienie.
Chorzy muszą stosować co najmniej 2 leki. PRAWDA.
Skuteczność pojedynczego leku jest ograniczona. Nawet jak zwiększy się dawkę, to efekt maleje, a rośnie ryzyko niepożądanych działań. Innego leku będzie potrzebował pacjent, u którego choroba jest spowodowana nieprawidłową pracą nerek, a innego ktoś, kto ma problemy z sercem.