Problemy ze skórą? Wspomóż wątrobę

Niedomaganie tego organu może się objawiać przesuszeniem skóry, świądem, ciemnymi plamkami na twarzy i ciele oraz żółtymi kępkami wokół oczu.

Czarna rzepa jest dobrodziejstwem dla wątroby. Wspaniale wpływa też na włosy
Czarna rzepa jest dobrodziejstwem dla wątroby. Wspaniale wpływa też na włosy123RF/PICSEL

Mniej, częściej i nietłusto

Dieta odciążająca wątrobę powinna się składać z 5-6 małych posiłków zamiast trzech dużych. Jedz je regularnie co 2-3 godziny. Przyrządzaj głównie z warzyw i owoców, które zawierają korzystne dla wątroby witaminy i minerały.

Twoje dzienne menu może wyglądać np. tak: 

Śniadanie: płatki owsiane z suszonymi i świeżymi owocami (bananem, kiwi) oraz jogurtem.

Drugie śniadanie: 1-2 kromki chleba graham z pieczoną piersią indyka i porcją warzyw, np. pomidorem, sałatą.

Obiad: zupa krem z warzyw gotowanych na parze i porcja ryby z piekarnika z duszonymi lub pieczonymi  warzywami.

Podwieczorek: ryż albo kasza bulgur z duszonymi jabłkami, cynamonem i łyżką jogurtu.

Kolacja: 2 kromki chleba pszenno-żytniego z gotowanym jajkiem lub twarożkiem i warzywami.

Zadbaj o błonnik

Ułatwia spalanie tłuszczu i pomaga obniżyć poziom cholesterolu. Włącz do diety pełnoziarniste pieczywo, ciemny ryż i makaron z razowej mąki. Jedz też bogate w błonnik warzywa i owoce - jabłka, gruszki, śliwki, morele, porzeczki, marchew, pietruszkę, seler, buraki, dynię słodkie ziemniaki. Przynajmniej raz  w tygodniu jedz grube kasze (gryczaną, pęczak, jaglaną) oraz płatki zbożowe i warzywa strączkowe (fasolę, groch, soczewicę). Na deser i przekąski sięgaj po suszone owoce, orzechy, migdały. Do jogurtu dodawaj otręby.

Karczoch i rzepa

Jedz je jak najczęściej, ponieważ są dobrodziejstwem dla wątroby. Karczoch przyspiesza przemianę materii i obniża poziom złego cholesterolu (LDL). Pomaga też wątrobie w usuwaniu toksyn i pobudza produkcję żółci. Czarna rzepa, zwana również czarną rzodkwią, zwiększa wydzielanie żółci, działa przeciwbakteryjnie i reguluje pracę wątroby. To z jej korzenia wytwarzany jest Raphacholin, który wspomaga pracę tego organu.

Jedz ryby

Wątroba wprawdzie nie lubi tłuszczu, ale rybny dobrze jej służy. Zawiera bowiem kwasy omega-3, które chronią komórki tego organu przed uszkodzeniami i stłuszczeniem. Bogate w kwasy omega-3 są również tłoczone na zimno oleje: rzepakowy, lniany, sezamowy i sojowy. Dużo jest ich także w awokado, siemieniu lnianym, nasionach chia, ziarnach sezamu, pestkach dyni, orzechach, migdałach oraz żółtka jaj.

Wypróbuj zioła

Wspomogą pracę wątroby i ułatwią oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji.

Nasiona kozieradki - hamują wchłanianie tłuszczów. Łyżkę ziaren zalej szklanką letniej wody i zostaw na noc. Wypij rano na czczo.

Ostropest plamisty - chroni wątrobę przed toksynami. Łyżeczkę nasion popij szklanką ciepłej wody.

Mniszek lekarski - pobudza produkcję żółci. Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku i odstaw  na 15 minut. Pij 2 razy dziennie po posiłku.

Ostropest plamisty chroni wątrobę
Ostropest plamisty chroni wątrobę123RF/PICSEL

Czy wiesz, że…

Czerwone buraki są najlepszym źródłem betainy - aminokwasu, który chroni komórki wątroby przed uszkodzeniem, pomaga w spalaniu tłuszczu i hamuje rozwój bakterii.

Grejpfruty poprawiają przemianę materii, rozkładają tłuszcze i pomagają wątrobie usunąć ich nadmiar. Wszystko to dzięki naringinie, silnemu antyoksydantowi, który nadaje tym owocom lekko gorzkawy smak. Naringina obniża również poziom cholesterolu.

Na to uważaj!

Tłuste mięso, wędliny i nabiał   - są ciężkostrawne i zawierają dużo cholesterolu, z którym wątroba nie może sobie poradzić.

Suplementy diety - zażywaj tylko te, które zalecił lekarz, ponieważ znajdujące się w nich wypełniacze, antyzbrylacze itp. obciążają ten organ.

Alkohol - nadużywany uszkadza komórki wątroby i prowadzi  do marskości.

Nadmiar słodyczy - cukier sprzyja stłuszczeniu wątroby.

Nie unikaj ruchu

Objawem niedomagania wątroby może być też ciągłe uczucie zmęczenia. Nie zmuszaj się do nadmiernego wysiłku, ale spróbuj przezwyciężyć ociężałość.

Ćwicz chociaż 2-3 razy w tygodniu. Możesz gimnastykować się leżąc. Rób brzuszki, rowerek.  W pozycji stojącej - wymachy nóg, rąk, skłony. Energię pomogą ci też odzyskać codzienne spacery.

Długotrwałe napięcie nerwowe może powodować niekorzystne zmiany w komórkach wątroby. Staraj się więc łagodzić stres. Znajdź czas dla siebie, zajmij się tym, co lubisz. Utrzymuj kontakty z przyjaciółmi.

„Droga przez mąkę”, czyli rozmowy o literaturze i kuchniStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas