Przepis na długowieczność

Dobra dieta to sposób na długie i zdrowe życie. Badacze od lat starają się odkryć sekret długowieczności. Dzięki obserwacji życia codziennego stulatków odkryto, że ważną rolę w ich jadłospisie odgrywają zioła i przyprawy.

123RF/PICSEL

Przepis na długowieczność

Ostropest plamisty

Funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych wspomaga również ostropest plamisty. Dzięki zawartości sylimaryny i histaminy działa przeciwzapalnie. Pomaga również w obniżaniu poziomu cholesterolu oraz przywracaniu odpowiedniej flory bakteryjnej po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków. 

Z ostropestu można przygotować między innymi napar. To najszybsza i najbardziej skuteczna metoda na dostarczenie ważnych substancji do wnętrza ciała. Łyżeczkę nasion zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut. Napój warto pić trzy razy dziennie.
Karczoch

Niezbyt popularne w Polsce warzywo to remedium na wiele dolegliwości. Potwierdzono naukowo, że działa przeciwmiażdżycowo, obniża ilość niekorzystnych lipidów w organizmie oraz pobudza wydzielanie żółci. Karczoch wspomaga również procesy odtruwania oraz pozbywania się z ciała zagrażających zdrowiu substancji. 

Karczoch sprawdzi się jako dodatek do sałatki. Wystarczy zmieszać go z porcją innych sałat, ulubionym dressingiem i świeżymi warzywami.
Imbir 

Świetnie znany nam korzeń imbiru to nie tylko przyprawa, ale także dodatek do herbat oraz baza do przygotowywania pysznych napojów. Po imbir sięgamy ze względu na jego właściwości zdrowotne. Pomaga bowiem w szybszym wyleczeniu przeziębienia, niweluje wzdęcia, ułatwia proces trawienia oraz pobudza krążenie. Jest także cennym składnikiem w dietach odchudzających, ponieważ zmniejsza uczucie ssania w żołądku.

Imbir można dodać do wielu potraw. Podkreśli smak zup, nada się jako dodatek do deserów czy koktajli. Najlepiej działa natomiast świeżo starty korzeń. Jest nieco ostrzejszy w smaku, ale z pewnością skuteczniej wspomaga organizm w walce z chorobami.
Głóg 

Krwiście czerwony głóg to bogactwo flawonoidów niezbędnych organizmowi do zachowania dobrego zdrowia. Substancja utlenia zły cholesterol, hamuje namnażanie się wolnych rodników, stabilizuje ciśnienie oraz poziom trójglicerydów we krwi. Głóg wspomaga również pracę serca. Dzięki związkom rozkurczającym mięśnie gładkie udrażnia naczynia krwionośne, a tym samym sprawia, że serce staje się bardziej wydajne.

Szczególne właściwości zdrowotne posiadają kwiaty i owoce głogu. Ususzone części rośliny należy zalać szklanką wody i podgrzewać w przykrytym pokrywką naczyniu przez około 20 minut. Napar odstawiamy, żeby nieco ostygł i odcedzamy go. Herbatkę można pić dwa razy dziennie.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas