Przepuklina brzuszna. Jak dojść do siebie po operacji?
W domu możesz być już w niecałą dobę po zabiegu. Sprawdź, jak powinnaś postępować, by szybko wrócić do formy.
Operacja to jedyna, skuteczna metoda leczenia przepukliny. Na szczęście nie jest specjalnie obciążająca dla organizmu. Jeśli będzie przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub lędźwiowym, wrócisz do domu już po kilku godzinach.
W przypadku rozległej zmiany lub znieczulenia ogólnego, lekarz może zatrzymać cię w szpitalu na dobę. Po powrocie do domu przestrzegaj pewnych zasad, aby nie dopuścić do powikłań.
Pierwszy tydzień
Prysznic zamiast wanny. Aż do zdjęcia szwów nie mocz rany w wodzie. Zamiast długiej kąpieli w wannie, weź szybki prysznic.
Pielęgnuj ranę. Myj ją ciepłą wodą i szarym mydłem. Namydl dłonie i nanieś pianę na ranę. Po delikatnym umyciu, osusz papierowym ręcznikiem, nie pocierając jej zbyt mocno. Następnie zdezynfekuj Octeniseptem. Naklej na ranę plaster z opatrunkiem, by chronić ją przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Wybierz plaster półprzepuszczalny, aby widać było przez niego ranę.
Unikaj parcia w toalecie, kaszlu i gwałtownego śmiechu. Czynności te poruszają mięśnie brzucha i grożą nawrotem przepukliny.
Bierz leki przeciwbólowe. Pomogą ci przez pierwsze 2-3 dni, gdy rana jest bolesna. Zażyj środek z paracetamolem lub z grupy NLPZ, np. z ibuprofenem, ketanolem.
Po trzech dniach zacznij chodzić na spacery. Wystarczy, że w ciągu dnia zrobisz dwie 15 minutowe rundki wokół domu. Odrobina ruchu zapobiegnie zniekształceniu blizny i tworzeniu się zrostów pooperacyjnych.
Codziennie przez 14 dni rób zastrzyki przeciwzakrzepowe. Powinnaś dostać na nie receptę przy wypisie ze szpitala. Możesz wykonać go sama lub poprosić o pomoc kogoś z domowników. Lek wstrzykuj na przemian - raz w prawą, raz w lewą fałdkę w dolnej części brzucha.
Kolejne tygodnie
Dwa tygodnie po operacji odwiedź chirurga. Sprawdzi, jak goi się rana i zdejmie szwy.
Nie noś nic ciężkiego przez 4-6 tygodni. Unikaj zwłaszcza aktywności mocno angażujących mięśnie brzucha, takich jak odkurzanie czy pranie w wannie. Jeśli chcesz zrobić przepierkę, miskę z praniem ustaw na blacie kuchennym. Nie dźwigaj też więcej niż 3-4 kilogramy. Jeśli już musisz zrobić większe zakupy, zabierz ze sobą torbę na kółkach.
Jedz produkty bogate w błonnik, by uniknąć zaparć. Codziennie do każdego posiłku dodawaj warzywo. Jedz 2 owoce dziennie. Sięgaj po produkty z pełnego ziarna, np. makaron orkiszowy, kaszę, pieczywo razowe.
Wypij 1,5 litra wody dziennie, najlepiej mineralnej, niegazowanej z plasterkiem cytryny czy pomarańczy.
Zobacz również: