Reklama

Rak piersi nie jest nieuchronny

Najwięcej przypadków raka piersi zdarza się kobietom w dojrzałym i starszym wieku, na ogół między 45. a 69. r. życia. Nie jest to jednak nieuchronne, a panie mogą mieć dużo większą kontrolę nad swoim zdrowiem, niż im się wydaje.

Istnieją mocne dowody, że poprawa żywienia, aktywność fizyczna i schudnięcie pozwalają oddalić widmo nowotworu. Do powstawania mutacji komórkowych przyczynia się palenie papierosów, alkohol, tłuszcz zwierzęcy, czerwone mięso i nadwaga. Ryzyko zachorowania u kobiet otyłych po menopauzie jest trzykrotnie wyższe niż u szczupłych. 

Oceń ryzyko dziedziczne

Szacuje się, że 10 proc. przypadków raka jest dziedziczna. Prześledź historię chorób nowotworowych w rodzinie ze strony matki i ojca. Mężczyźni też przenoszą nieprawidłowe geny BRCA1 i 2, które u kobiet zwiększają ryzyko raka piersi, jajnika i trzustki, a prostaty i jąder u mężczyzn. Jeśli martwią cię choroby w rodzinie, skorzystaj z porady w onkologicznej poradni genetycznej. Ze skierowaniem od lekarza jest bezpłatna. Zmutowane geny 5 razy zwiększają prawdopodobieństwo choroby i są wskazaniem do chemoprewencji, tj. zapobiegawczego leczenia farmakologicznego. 

Reklama

Masz gęste piersi? Zrób USG

Klasycznym badaniem piersi jest mammografia (MMG). Należy ją wykonywać co 2 lata, a po ukończeniu 50 lat - co rok. Jednak nie zawsze jest ona wystarczająca. Piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Gdy przeważa gruczołowa i włóknista, mówimy, że są gęste. Gęstość wiąże się z większym ryzykiem raka, niestety w obrazie MMG może być on wtedy słabo widoczny. Spytaj więc radiologa, wykonującego mammografię, czy masz gęste piersi. Jeśli tak, zrób dodatkowo USG. Lepiej uwidocznią się zmiany. 

Ogranicz dawkę HTZ

Uważa się, że HTZ nie zwiększa ryzyka raka piersi przez 5 pierwszych lat. Potem, z upływem czasu, zagrożenie rośnie prawie dwukrotnie w porównaniu do kobiet, które hormonoterapii nie stosowały. Dlatego przyjmuj najmniejszą dawkę hormonów, która łagodzi uderzenia gorąca. Alternatywą bez recepty są fitoestrogeny. Panie z dużym zagrożeniem raka piersi nie powinny przyjmować w okresie menopauzy HTZ. 

Ćwicz i zrzuć nadwagę

Kobiety, które przez 5 dni w tygodniu wykonują umiarkowane ćwiczenia przez 30-60 minut (może to być choćby żwawy marsz), mają o 20 proc. mniejsze zagrożenie chorobą niż panie unikające ruchu. Ponadto aktywność fizyczna pomaga pozbyć się otyłości. Tkanka tłuszczowa zgromadzona w nadmiarze wydziela dużo leptyny, tj. hormonu regulującego apetyt i gospodarkę energetyczną organizmu, która pobudza rakowe podziały komórek gruczołu piersiowego. U kobiet otyłych przebieg choroby jest ciężki i wiąże się z powikłaniami. 

Jedz jarzyny i ryby

Warzywa liściaste i zawierające karotenoidy warzywa czerwone i pomarańczowe (np. pomidory bogate w likopen) zmniejszają ryzyko raka o 30 proc. Chroni też przed nim sulforafan, związek siarki charakterystyczny dla warzyw kapustnych (w dużych ilościach obecny w brokułach). Procesy nowotworowe blokują wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Istotny jest zwłaszcza tłuszcz rybi z właściwymi proporcjami działających przeciwzapalnie kwasów DHA i EPA. W kuchni używaj olejów roślinnych i oliwy. Wspomagają naprawę komórkowego DNA. 

Zobacz także:

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy