Skąd się biorą problemy z woreczkiem żółciowym?
Kiedy jesz coś tłustego, pojawia się ból w nadbrzuszu? Do tego masz nudności i wymioty? To może być kamica żółciowa.
Zadaniem pęcherzyka żółciowego (taka jest prawidłowa nazwa tego narządu) jest magazynowanie i zagęszczanie żółci. A ta z kolei jest nam potrzebna do trawienia tłuszczów.
Podczas posiłków wędruje ona drogami żółciowymi z woreczka do dwunastnicy, gdzie zaczynają się procesy trawienne. I właśnie podczas tego procesu, u niektórych osób kryształki cholesterolu i soli żółciowych zbijają się w różnej wielkości grudki, tworząc złogi żółciowe, popularnie nazywane kamieniami.
Ograniczają one przepływ żółci, powodując spory ból oraz stan zapalny.
Jakie popełniamy błędy?
Problemy z woreczkiem często towarzyszą: otyłości, cukrzycy, zaburzeniom gospodarki lipidowej. Inne przyczyny kłopotów to zwykle błędy dietetyczne: za duża ilość cukru w diecie, a zarazem zbyt mała ilość zdrowych tłuszczów (oliwy oraz olejów). To sprawia, że mamy za mało ważnego składnika żółci - lecytyny (ułatwia ona rozpuszczanie cholesterolu, co zapobiega formowaniu się kamieni).
Intensywna kuracja odchudzająca - upośledza opróżnianie woreczka żółciowego. To skutek diety ubogiej w tłuszcz, który jest niezbędny, aby uniknąć zastoju żółci w pęcherzyku i wytrącania się złogów cholesterolowych. Lekceważenie nietolerancji pokarmowych - jednym z ich objawów są biegunki. Zbyt częste zwiększają ryzyko tworzenia się kamieni.
Zlokalizuj go
Ten niewielki narząd o kształcie gruszki mieści się po prawej stronie brzucha, pod żebrami i tuż pod wątrobą. Dlatego często jego ból mylimy z dolegliwościami ze strony wątroby. Najczęściej dokucza mu kamica, czyli kamienie żółciowe oraz ostre i przewlekłe zapalenie.
Nagły atak
Gdy złapie cię atak kolki żółciowej (nagły ból po prawej stronie pod żebrami), weź lek rozkurczowy. Połóż się, a na brzuch przyłóż termofor lub inny ciepły okład. Jeśli po godzinie ból nie minie, wezwij karetkę.